Що таке етеріум та як він може стати конкурентом біткойна

5 вересня 2023, 18:00
Читать новость на русском
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Джерело:

gagarin.news

Якщо ви хоча б раз у своєму житті чули про біткойн, то, певне, знаєте й що таке ефір, адже ця криптовалюта друга за популярністю після нього.

Чималий успіх ефіру на крипторинку виправданий. Навіть співзасновник компанії Apple Стів Возняк на конференції WeAreDevelopers заявив, що у довгостроковій перспективі Ethereum може стати настільки ж впливовим, як і Apple.

Читайте також Перше знайомство: як почати заробляти на цифрових активах

На противагу біткойна: що таке етеріум

Етеріум (Ethereum) вважається найбільшою та найдавнішою блокчейн-технологією для децентралізованих додатків. Ідея її виникнення припала на 2013 рік, а запущена вона була вже у 2015 році.

Молодий криптограф з Канади Віталік Бутерін намагався створити платформу, яка б була більш гнучкою та розширеною, ніж біткойн. Крім цього, він мав на меті розробити різноманітні додатки на базі блокчейну.

Тоді й виникло поняття смарт-контрактів, які функціонують на блокчейні етеріуму. Їхня наявність допомогла автоматизувати угоди щодо передачі криптовалют і не тільки.

Довідка: смартконтракти здатні автоматизувати виконання угод без посередників.

Завдяки смартконтрактам можна виконати різні види фінансових операцій:

  • передача криптовалюти або токенів без втручання третіх осіб;
  • створення нових токенів;
  • запуск децентралізованих додатків;
  • керування усіма можливими ризиками та стратегіями, які пов'язані з цими активами.

До речі, завдяки появі смарт-контрактів виникло й поняття DeFi (Decentralized Finance). Це децентралізовані фінансові інструменти, за допомогою яких фінансові послуги можуть бути виконані без банків, бірж чи інших посередницьких установ.

Цікаво, що ERC-20 – це стандарт для створення смарт-контрактів на блокчейні етеріум, який набув популярності, оскільки спростив процес створення нових токенів. ERC-20 має певний набір правил, яких слід дотримуватися, адже вони відповідають за параметри та емісію нового токена.

Стандарт для токенів: для чого потрібен ERC-20

Кожен EVM-сумісний блокчейн у криптосвіті має свої стандарти для створення токенів. Одним із таких є вище згаданий ERC-20.

Коли ERC-20 ще не був створений, кожна криптовалюта потребувала окремого блокчейну. З появою цього стандарту цифрові валюти почали випускати в рамках блокчейну Ethereum з використанням смарт-контрактів. Це спростило процес створення нових токенів. Проте для того, аби відповідати стандарту ERC-20, необхідно, щоб контракт включав 6 обов’язкових функцій:

  1. totalSupply –  показує сумарну пропозицію токенів у смарт-контракті;
  2. balanceOf – ця функція передбачає повернення балансу токенів за конкретною адресою на запит;
  3. transfer – передача токенів від одного користувача до іншого. Тут вказують адресу для переказу та суму;
  4. transferFrom – це альтернатива для попередньої функції. Головна відмінність - токени для переміщення з адреси на адресу не обов’язково мають належати особі, яка укладає контракт. Для прикладу, людина може надати повноваження для проведення транзакцій іншій особі;
  5. approve – обмеження кількості токенів, які смарт-контракт може зняти з балансу. Це також додатковий рівень захисту;
  6. Allowance – цю функцію використовують для перевірки, чи достатньо на балансі токенів для транзакції на іншу адресу.

Які переваги має ERC-20:

  • цифрові активи не потребують окремого блокчейну;
  • стандарт не обмежує можливостей творців токенів;
  • гнучкість;
  • правила є зручними для створення замінних токенів;
  • спростилася робота для бірж, гаманців, розробників крипти, а також заощадився час на підтримку активів тощо.

Біткойн та ефір / Фото Pexels

Особливості ефіру

Криптовалюта блокчейн-платформи етеріум має назву ефір (Ether), тікер монети –  ETH. За сутністю етеріум нагадує біткойн, адже інформація про процеси всередині блокчейну також зберігається на комп’ютерах усіх учасників мережі.

Однак швидкість, з якою добуваються нові блоки у блокчейні етеріум, перевищує швидкість створення блоків біткойна, а екосистема етеріуму найбільша на ринку.

Також серед переваг:

  • Етеріум постійно еволюціонує: таким чином розв'язуються поточні проблеми блокчейну. Водночас код біткойна істотно не змінювався з моменту запуску.
  • Екосистема містить в собі сотні різних платформ, децентралізованих додатків й сильний NFT-сегмент.
  • Цінність: ефір потрібен для будь-якої взаємодії в мережі етеріуму. Також він сприяє підвищенню безпеки мережі через механізм стейкінгу.
  • Більш вдосконалена платформа: етеріум постійно вдосконалюється. Відтак за ціною ефіра стоїть сильний проєкт, це відрізняє його від більшості альткоїнів.

Вкрай важливим етапом розвитку та еволюції ефіра став перехід на алгоритм Proof-of-Stake, що у рази масштабніший за систему Proof-of-Work, на якій залишився біткойн. Та обов’язково слід враховувати, що і PoS, і PoW мають свої переваги та недоліки, а вибір залежить від цілей, завдань та потреб.

Зауважимо! Одним із результатів переходу ефіру на систему Proof-of-Stake стало “вгамування” різкої волатильності вартості цифрових монет на ринку. Цьому сприяє, зокрема, той факт, що власники монет просто тримають їх у своїх гаманцях протягом довшого періоду. Крім цього, завдяки переходу на Proof-of-Stake у майнерів зникла потреба розв’язувати складні завдання, тож обсяги опрацювання транзакцій за секунду зростають.

Для того, щоб придбати ефір, є декілька способів. Найнадійнішим вважають біржі, які здатні оперативно та ефективно виявляти проблемні моменти. Зазвичай, ці процеси доведені до автоматизму. Плюс, криптобіржі зацікавлені у серйозному рівні безпеки, адже це їхня репутація та клієнти. Водночас централізовані криптовалютні біржі, які свідомо роблять ставку на безпеку, гарантують покупцям можливість придбати крипту за вигідним курсом або ж купити велику кількість криптовалюти за раз.

До речі, на криптобіржі WhiteBIT купівлю можна провести швидко та безпечно. Для цього є декілька способів, як-от купівля за допомогою фіатних коштів через банківську картку, обмін фіатних коштів на ETH чи купівля за допомогою іншої крипти на маркеті.

Ринок криптовалют не обмежений одним біткойном

Крім біткойна, у криптовалютній індустрії існує чимало проєктів та технологій, які розвиваються. До того ж самі технології починають прогресувати. Таким чином на ринку з'явився ефір. Ця криптовалюта стала другою за популярністю після біткойна.

Одним із найзручніших платформ виведення крипти можна вважати криптобіржу, адже вона має практично необмежену ліквідність. Все через те, що чимала кількість трейдерів торгує на біржі одночасно. Єдине, що варто зробити користувачам – наважитися та спробувати.