Що робити з депозитами: цінні поради

18 серпня 2015, 19:00
Читать новость на русском

Що робити з грошима, чи безпечні депозити, і в якій валюті краще класти гроші до банків? Цінні економічні поради у нашому матеріалі.

Минулий рік для банківської системи України був дуже важким. 30 банків збанкрутували чи в інший спосіб втратили свої активи. Анексія Криму і війна посіяла паніку серед українців. Тож усі побігли забирати свої депозити.

Ситуація у банківській сфері

У минулому році загальний відтік коштів з банків у національній валюті склав 55 мільярдів гривень, а валютних — 9 мільярдів доларів. Найбільше українці забрали свої гроші з російських банків та установ, які мали стосунок до попередньої влади.

Однак, перше півріччя 2015 року показує, що частина громадян заспокоїлася і повернула свої кошти до банків. За півроку вже з’явились нові лідери банківського сектору, яким вдалося залучити найбільше грошей у населення.

Це "Міжнародний інвестиційний банк" Петра Порошенка та "Авант-банк", якого пов’язують з екс-Генпрокурором Віталієм Яремою.

У цьому році зберігається тенденція "перекладання" коштів у більш відомі банки та банки, що мають стосунок до теперішньої влади. На цьому тлі показовими є втрати валютних депозитів "Пумбу" Ріната Ахметова — мінус 20% та "Таскомбанку" Сергія Тігіпка – мінус 44%.

Люди активніше кладуть депозити у гривні, ніж у іноземній валюті. Відтік валютних вкладів спостерігається у всіх великих банках. Так, наприклад "Приватбанк" втратив 15 % валютних депозитів, натомість отримав збільшення вкладів у гривні на 9%.

Міжнародна ситуація

На стабільність банківського сектору і зокрема на курс гривні сильно впливають також перемовини з кредиторами, які пройшли у Сан-Франциско на минулому тижні.

Українська сторона намагається досягти списання 40% боргів, але наразі отримала згоду лише на 5%.

Наразі перемовини закінчились нічим. Дамоклів меч технічного дефолту все ще висить над Україною. Якщо до 23-го вересня (час сплати відсотків) уряд не домовиться, то він буде змушений накласти заборону на виплату відсотків кредиторам. Що по суті і є дефолтом.

У такому стані національна валюта хворобливо відреагує на це черговим падінням, адже курс валюти є термометром національної економіки.

Чорний ринок

Ще одна важлива складова курсу — це чорний ринок валюти, який у спекулятивних цілях може впливати на обмінний курс. За словами президента "Аналітичного центру" Олександра Охрименка, український чорний ринок валюти сягає 3-5 мільярдів доларів на день.

Поради

Економісти стверджують, що у нинішніх умовах взагалі важко прогнозувати, як поведеться гривня. Навіть у найближчій перспективі. За умов успішних реформ в сфері оподаткування, поліпшення бізнес-клімату і отримання міжнародних позик, які разом стабілізують економіку, гривня безальтернативно відреагує зростанням.

За таких обставин людина, що перевела свої заощадження у валюту втратить якусь частину своїх грошей.

2014-2015 роки показали, що українці почали проїдати частину валютних заощаджень. А на депозит кладуть якусь частину грошей у гривнях у провладні та великі банки.

Пріоритетність вкладів

Якщо мова йде про короткострокові депозити, то безумовно, їх краще зберігати у банках, які мають відношення до теперішньої влади. Тут є гарантія того, що поки при владі теперішня еліта, заощадження будуть у надійному місці.

Якщо депозит розрахований на довготривалу перспективу: як на навчання дітей, купівля квартири, то річні коливання не будуть суттєвими.

Зауважимо, відтепер комерційні банки не зобов’язані повертати депозити на першу вимогу клієнта.

Альтернатива

Альтернативні форми вкладів, як то золото чи нерухомість є рідкісним явищем для українців, адже передбачають великі суми. Однак, слід зауважити, що згідно із законом про повернення вкладів, у разі проблем у банку, дорогоцінні метали повертають в останню чергу. І це, якщо вдасться стягти своє майно з банку через суд.

Також громадянам слід обережно ставитись до довготривалих вкладів у приватні пенсійні фонди. Принаймні до того часу поки пенсійна реформа не почалася і держава не склала список з надійних компаній.

Зараз вкладати гроші у такі фонди можна лише під особистий ризик. Виключенням є приватні пенсійні фонди, які створюються безпосередньо для працівників конкретних підприємств.

Читайте також:Чому вигідно тримати гроші на банківській картці