Маржинальна торгівля – інструмент, який відкриває нові горизонти на крипторинку
Джерело:
WBblogНа крипторинку існує чимало інструментів, які запозичені з традиційних фондових ринків. Зокрема, це використання позикових коштів для придбання бажаних цифрових активів.
У новому матеріалі розглянемо детальніше такий інструмент, як маржинальна торгівля, а також його переваги та недоліки для трейдерів.
Варте уваги Криптовалюти від А до Я: як працюють віртуальні активи
Маржинальна торгівля: базові поняття та ключові особливості
Маржинальна торгівля – це метод торгівлі, зокрема, криптоактивами з використанням кредитних коштів, які надані третьою стороною. Одним з основних елементів маржинальної торгівлі є кредитне плече (leverage). Це мультиплікатор позики, яку пропонує, для прикладу, криптобіржа для проведення торгових операцій. Цей інструмент визначає співвідношення між власними капіталом трейдера та кредитними коштами.
Саме завдяки кредитному плечу трейдери отримують можливість збільшити кількість своїх угод на ринку. У криптосвіті часто використовують термінологію X для позначення кредитного плеча. Загалом реально відкрити угоду з кредитним плечем на рівні 1х, 2х, 3х, 5х, 10х і більше.
Кошти виділяють під заставу конкретної суми. Це і називають маржею. По факту це гарантія повернення коштів, які ви "позичили" для торгових операцій. Водночас за використання кредитних коштів стягують спеціальну комісію за зазначеною ставкою. При цьому маржинальна торгівля дозволяє кратно збільшити потенційний прибуток від торгових операцій з криптовалютами.
Загалом трейдери продають і купують реальні криптовалюти на спотовому ринку. Тобто вони фактично володіють торговими інструментами, з якими проводять операції.
Для маржинальної торгівлі виділяють дві основні стратегії щодо позицій, які залежать від прогнозу для обраного активу:
Довгі позиції (Long), як правило, відкривають, коли очікують на подальше зростання вартості активу. Відтак, головна ціль – продати, наприклад, біткойн, після зростання його курсу, аби на цьому заробити;
Тоді як для коротких позицій (Short) діє прямо протилежне правило. По суті трейдер купує в борг і одразу продає актив з очікуванням спаду ціни, після чого купує ту ж кількість монет, але за нижчою ціною. Таким чином отримує прибуток, віддає позику з відсотками та закриває позицію.
Якщо Margin Fraction починає зменшуватися, платформа надасть попередження щодо цього – Margin Call. Це сигнал для трейдера, що рівень власних коштів у відкритій позиції наближається до мінімального рівня, тому потрібно внести додаткові кошти, аби позиція з обраним активом і надалі була відкритою. Якщо людина не має змоги поповнити позицію, то її можуть ліквідувати.
На криптобіржі ліквідація означає автоматичне закриття збиткової позиції, аби попередити подальші фінансові втрати та виконати свої зобов’язання перед іншими трейдерами. Проте є опції, які допоможуть контролювати рівень втрат та прибутку.
Перш за все йдеться про Stop-loss. Ця функція спрацьовує, якщо на ринку фіксують динаміку, яка може "грати" проти обраної позиції трейдера, таким чином Stop-loss сприяє мінімізації втрат. Другий доступний варіант – це відкриття протилежної короткої позиції, але з залученням іншої торгової пари.
Ілюстрація маржинальної торгівлі
Для кращої ілюстрації принципу роботи маржинальної торгівлі наведемо гіпотетичний приклад:
У трейдера на рахунку є 1000 доларів, що дорівнює вартості одного біткойна.
Водночас прогнозують, що вартість цифрової монети може зрости на 10% – до 1100 доларів за штуку;
Якщо обрати маржинальну торгівлю з кредитним плечем 5x, то трейдер уже отримає доступ до 5 тисяч доларів та зможе купити у 5 разів більше біткойнів.
Співвідношення між власним капіталом та позикою буде таке: 1000 – це особисті кошти, а 4000 – позика.
За умови зростання ціни біткойна на 10% та їхнього продажу за 5500 доларів на операції вдасться заробити 500 доларів. Це і є прибуток трейдера без урахування комісії.
Без кредитного плеча прибуток склав би всього 100 доларів.
Головні переваги та ризики маржинальної торгівлі на крипторинку
Маржинальна торгівля – це лише один із методів "роботи" з криптовалютами. Цілком очевидно, що цей вид торгівлі має свої переваги та недоліки.
Серед головних плюсів маржинальної торгівлі виділяють такі:
Диверсифікація торгівлі – можна відкривати і довгі, і короткі позиції з відносно невеликими сумами з інвестиційного капіталу. Таким чином трейдер розширює спектр своїх можливостей для отримання прибутку незалежно від динаміки на ринку;
Швидке відкриття позицій без потреби переказувати значні суми на власні рахунки;
Можливість вийти на кращий / вищий рівень прибутку завдяки більшій відносній вартості торгових позицій;
Можливість вийти в плюс навіть під час падіння ринку. Для цього використовують механізм відкриття коротких позицій на ринку;
Кредитне плече, яке дозволяє укладати угоди на суми, які більші за власні фінансові ресурси. Тим самим трейдери збільшують свій потенційний прибуток.
Натомість до мінусів цього виду торгівлі відносять такі:
Ризик більших фінансових збитків. Варто пам'ятати, що зі зростанням шансів отримати більші прибутки, ризик більш значних втрат також зростає. Крім того, трейдер навіть може зафіксувати більші збитки, ніж стартові інвестиції, та отримати борги.
Вищий ризик невдачі під час торгівлі, адже під час маржинальної торгівлі необхідно приділяти значно більше уваги до ситуації на ринку та динаміки криптовалют. Тому вкрай важливо опанувати та використовувати інструмент управління ризиками, оскільки нездатність об’єктивно оцінити ситуацію на ринку може призвести до фінансових збитків.
Ліквідація позицій – якщо за умови падіння, вартість активів, які використовують для маржі, опуститься нижче певної позначки, то трейдер буде зобовʼязаний або внести додаткові кошти, або примусово закрити позицію, якщо ринок рухається у протилежному напрямку.
Які можливості відкриває криптобіржа для маржинальної торгівлі
На сьогодні одним із найзручніших та найбезпечніших варіантів для роботи з цифровими активами є криптобіржі. Для прикладу, криптобіржа WhiteBIT, яка є однією із найбільших у Європі та має українське коріння, постійно розвивається та розширює можливості для своїх клієнтів.
Зокрема, у контексті маржинальної торгівлі WhiteBIT пропонує такі переваги для користувачів:
Низькі комісії. Щоденна комісія за використання позикових коштів з будь-яким кредитним плечем становить 0,0585%;
Гнучке кредитне плече від 1x до 10х;
Можливість використовувати інші активи на "Заставному" балансі, що дозволяє розширити доступ до активів;
Комісія за використання позикових коштів стягується лише пісня відкриття позиції. Це допомагає уникнути додаткових витрат.
Тоді як безпосередній процес маржинальної торгівлі на криптобіржі WhiteBIT проходить згідно з таким алгоритмом:
Реєстрація акаунту на криптобіржі та верифікація користувача або вхід в акаунт, якщо такий вже є;
Поповнення Основного балансу на біржі;
Переказ коштів з Основного на Заставний;
Вибір торговельної пари та кредитного плеча;
Обрання заходів для управління ризиками (Stop-Loss тощо);
Відкриття позицій та стеження за динамікою на ринку;
Закриття позицій. Цей процес може бути як автоматичним, так і ручним.
Загалом маржинальна торгівля – це інструмент, який дозволяє розширити можливості трейдерів на ринку та кратно збільшити їхні потенційні прибутки. Водночас цей вид торгівлі вимагає ретельного планування, управління ризиками та об’єктивної оцінки ситуації на ринку, аби операції були успішними.