Транзит газу з Азербайджану в ЄС може мати російський слід

29 липня 2024, 13:57
Читать новость на русском

Джерело:

Financial Times

Україна хоче транспортувати азербайджанський газ замість російського, однак, це створює додаткові ризики. Адже під виглядом газу з Азербайджану, в Європу може транспортуватися російський.

Можливий слід Росії в новій угоді

Зараз російський газ, що надходить через Україну, становить близько 5% від загального обсягу поставок до ЄС. Азербайджан може забезпечити лише 2 мільярди кубометрів з необхідних 14 мільярдів кубометрів.

Читайте також Кому з 1 серпня не перерахують субсидію

Головний виконавчий директор Нафтогазу Олексій Чернишов зазначив, що основною альтернативою є постачання газу з Азербайджану. Це означає, що Баку імпортуватиме газ з Росії, а потім експортуватиме свій газ до Європи через Україну.

Такий підхід викликає занепокоєння в експертів, які бачать ризик прихованого експорту російського газу.

Угода ризикує перетворитися на схему прихованого експорту російського газу під виглядом азербайджанського на європейський ринок,
– каже президент Центру глобальних досліджень "Стратегія XXI" Михайло Гончар.

Він також зазначає, що наявність російського газу в українських трубах не захищає від атак з боку Москви, оскільки росіяни продовжують обстрілювати газокомпресорні станції в Україні.

Альтернативний варіант

Інший варіант, який розглядає Україна, – це закупівля газу європейськими трейдерами на кордоні України й Росії. Проте це рішення прив'язало б Україну до "Газпрому".

Олексій Чернишов зазначає, що пропозиція Азербайджану є більш надійною, оскільки вони мають власний видобуток газу, який можуть постачати до Європи.

 

Олексій Чернишов

Голова НАК "Нафтогаз"

Пропозиція Азербайджану більш солідна, тому що у них є видобуток газу, який вони можуть спрямувати в Європу. У той час як трейдери ЄС виступатимуть у ролі каналу для російського газу.

До слова! Україна отримувала близько 1 мільярда доларів на рік від плати за транзит, проте більша частина цих коштів використовувалася на обслуговування газотранспортної системи. Водночас транзит російського газу приносив Москві приблизно 5 мільярдів доларів на рік, що суперечить закликам України ввести санкції проти російського палива.