Ціни на квартири в Україні: чи продовжить лихоманити ринок нерухомості

8 липня 2021, 12:35
Читать новость на русском

У Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України прогнозують, що за підсумками 2021 року вартість житла в Україні може зрости на 25%. Це стосується, як первинного, так і вторинного ринку нерухомості.

Вартість житла у 2021 році

Як вже зросла вартість нерухомості від початку 2021 року

В залежності від регіону, ціни на нерухомість, за перше півріччя 2021 року, зросли наступним чином: 

  • на первинному ринку – від 15 до 18%,
  • на вторинному – від 7 до 10%.

Читайте також Чому гібридне авто краще бензинового та навіть електроавтомобіля

Чи продовжиться тенденція зростання вартості нерухомості до кінця 2021 року

Фахівці Асоціації з нерухомості (рієлторів) України (АФНУ) прогнозують до кінця поточного року, що вартість квартир може збільшитись. Слід чекати, що ціна житла, починаючи з другої половини серпня до середини грудня, зросте на: 

  • первинному ринку нерухомості – від 5 до 7%,
  • вторинному ринку – від 3 до 5%.
Таким чином, цілком вірогідно, що за підсумками 2021 року вартість квартир на "первинці" може зрости до 25%, а на вторинному ринку – до 12%.

Що впливає на ріст цін

На думку президента АФНУ Юрія Піти, на ріст цін на ринку нерухомості в Україні впливають два об'єктивні фактори:

  • розвиток іпотеки,
  • більш лояльні програми забудовників із розтермінування.

Також експерт зауважує, що за два місяці рівень попиту зріс більш як на 20%. Ба більше, наявні всі передумови для подальшого зростання ринку. 

Саме тому впродовж 6 місяців, попри 2 локдауни, попит на житло зростає на 3 – 5% щомісяця,
– сказав Піта.

Інфляційний стрибок

Суттєвий фактор, що впливає на вартість квадратних метрів – інфляція. Інфляційний стрибок та економічна непрогнозованість в країні – одна з важливих причин, що спонукає збільшення вартості житла.

З початку року купівельна здатність гривні зменшилася офіційно на 9%, а фактично, на думку економістів, на всі 15-20%. В умовах зростання цін на всі групи товарів та послуг, цілком очікувано, що це позначилося на вартості житла,
– розповів експерт.

Нагадаємо, що в Україні у травні пришвидшилась інфляція до 9,5% у річному вимірі. Однак, голова Мінекономіки прогнозує, що за підсумками 2021 року вона становитиме 8%. У НБУ вважають, що інфляція  сповільнюватися вже у IV кварталі 2021 року та повернеться до цілі 5% у першому півріччі 2022 року. 

Як змінилась ситуація на ринку нерухомості за рік

У порівнянні з 2020 року, кількість інвестиційних угод з метою збереження коштів на первинному ринку зросла щонайменше на 15%. А в загальній структурі продажів кількість інвестиційних придбань житла вже становить понад 60%. 

Що буде з цінами, якщо підвищать податки

Також, ще один важливий фактор, котрий безпосередньо впливатиме на ринок нерухомості – прийняття законодавчих актів, зокрема законопроєкт №5600. Нагадаємо, що 1 липня 2021 року Верховна рада у першому читанні ухвалила законопроєкт №5600, який включає підвищення податку на ринку нерухомості.

Відповідно, закон торкнеться тих фізичних осіб, які продають 3 і більше квартир на рік. Податок на третю квартиру піднімуть до 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Зауважте, що за другий об'єкт нерухомості податок становить 5% ПДФО та 1,5% військового збору.

Варто ознайомитись Чи злетять ціни на нерухомість на 20%: можливі нові податки

Юрій Піта вважає, що в разі запровадження на первинному ринку ПДВ та 18% податку з продажу 3-го об'єкта, ціни на "первинці" можуть суттєво зрости.

Це автоматично зачепить і вторинний ринок в додаткових кілька %, 
– зауважує експерт.

Тож подальший перебіг подій на ринку житла багато в чому залежатиме від: епідемічної ситуації, стану економіки та курсу гривні стосовно долара.