В Україні розпочався пасічний сезон
Нині в Україні 400 тисяч пасічників, які за офіційної статистикою збирають близько 75 тисяч тонн продукту на рік, хоча у профільній громадській організації називають цифру у 100 тисяч тонн.
З усього обсягу експортуємо половину. І продажі закордон зростаюсь – за останні 5 років на третину. Цьогоріч найбільше українського меду придбали у США, Німеччині, Польщі – усього майже 22 тисячі тонн. За словами бджолярів відбірний український мед продають задешево.
Дуже дешево. Трейдер більше долара не дає нашому пасічнику. На сьогодні ціна коливається між 27 до 32 гривні – в залежності від регіону, часу і ми сьогодні маємо в тому плані дуже ганебну ситуацію,
– розповіла голова ГО "Всеукраїнське братство бджолярів України" Тетяна Васильківська.
Український мед високої якості імпортують як сировину в бочках, який потім змішують і фасують. За таких обставин виробники хотіли б самі мати можливість продавати свій продукт за кордон, і відтак заробляти в рази більше та вкладати гроші в модернізацію, а не працювати ще дідівським способом.
Найбільше виробляємо меду з соняшнику – його і експортуємо. А от акацієвий, гречаний, липовий, який так люблять українці – йде на внутрішній ринок. Хоча, за словами пасічників, ми споживаємо меду в 5 разів менше, за європейців.
Читайте також: Як збільшити обсяги виробництва меду і підвищити його якість