Як захистити себе та свої активи у криптосвіті
Джерело:
Cybersecurity MagazineЦифровізація – звичний для усіх процес, адже вже існує цифровий формат як документів, так і грошей. Та разом із переходом на онлайн-версію активів збільшується і цікавість хакерів до цих даних.
Кіберзлочинці розвиваються та знаходять нові способи отримати бажану для них інформацію. Варто розуміти, що їхньою ціллю може стати кожен. Саме тому потрібно подбати про власну цифрову безпеку вже зараз.
Цікаво WhiteBIT продовжує поповнювати скарбничку: 10 нових проєктів на біржі у березні
Які є види шахрайства у криптосвіті
Фішинг
Це вид шахрайства, який сфокусований на виманюванні конфіденційної інформації. Зловмисники можуть створювати фейкові вебсайти або надсилати електронні листи, видаючи себе за легітимні криптобіржі або провайдерів гаманців, щоб отримати у користувачів, наприклад, дані для входу в акаунт.
Для досягнення своїх цілей кіберзлочинці використовують також дзвінки, соціальні мережі та повідомлення. Як правило, якщо шахраї отримують доступ до облікового запису, то дуже швидко виводять кошти та зникають.
Фінансові піраміди
У цьому випадку кіберзлочинці створюють фейкові схеми, обіцяючи високу прибутковість від інвестицій. Один із найвідоміших варіантів – це схема Понці, в основі якої лежить такий принцип: прибутки для ранніх інвесторів виплачують завдяки вкладам нових учасників.
За умови відсутності достатньої кількості нових інвесторів, які є її фактичним "двигуном", схема руйнується. Зазвичай тоді соцмережі та сайт проєкту просто перестають працювати, а вкладники втрачають свої гроші.
Фальшиві первинні пропозиції монет (ICO)
ICO (Initial coin offering) – це форма залучення інвестицій для нових проєктів та стартапів у вигляді емісії та продажу інвесторам нових криптовалют. Шахраї можуть запускати фейкові ICO, пропонуючи нові токени або монети в обмін на інвестиції. Їхня ціль – виманити у користувачів, які нічого не підозрюють, кошти.
При цьому зловмисники створюють професійні вебсайти для залучення інвесторів і зникають, як тільки реалізують свій план.
Фейкові криптобіржі
Зловмисники зазвичай підробляють та копіюють популярні криптобіржі, аби привернути увагу та залучити користувачів, які лише починають працювати з цифровими активами. Вони обіцяють високі та швидкі прибутки, низькі комісії, а також численні подарунки за реєстрацію.
Шахраї активно використовують рекламу у пошукових системах та соціальних мережах, аби збільшити видимість свого “проєкту”.
Шахрайство у соціальних мережах
Це вид шахрайства, де зловмисники видають себе за відомих публічних осіб на платформах соціальних мереж і обіцяють розіграти криптовалюту серед підписників. Вони працюють за такою схемою: закликають людей надіслати трішки грошей або підтвердити свою особу. Однак обіцяного подарунка ніколи не виплачують, та й гроші ніхто не повертає.
Також серед способів поширення шкідливої інформації – коментарі у соцмережах, повідомлення у месенджерах або на електронну пошту.
Як подбати про власну цифрову безпеку
Варіантів протидії шахраям, які намагаються заволодіти особистими даними або коштами людей, існує чимало. Ось чотири основних опції, на які варто звернути увагу перш за все. Розглянемо їх на прикладі однієї з найбільших криптобірж в Європі WhiteBIT
AML-перевірка – це заходи з протидії нелегальній фінансовій діяльності у криптосвіті. Зокрема, йдеться про відмивання грошей. Завдяки цьому інструменту можна перевірити адресу криптовалютного гаманця, з якою людина планує взаємодіяти, з’ясувавши, чи має вона відношення до "брудної" криптовалюти. AML-перевірка перш за все направлена на захист інтересів клієнтів, а також є доказом відповідальності за їхні активи та особисті дані. На WhiteBIT для холдерів WhiteBIT Coin (WBT) ця опція безоплатна.
Антифішинг
Це функція, яка дозволяє захиститися від фішингових атак шляхом перевірки відправника листа чи адреси сайту.Функція "Антифішинг" на WhiteBIT дає змогу зазначити в усіх листах біржі обраний код, що відомий лише користувачу. Він буде відображатись у всіх справжніх електронних листах від WhiteBIT. Ця функція допоможе захиститися від фішингових листів та запобігти шахрайським діям.
2FA (двофакторна автентифікація) – двофакторне підтвердження особи для отримання доступу до акаунту та фінансових операцій, який гарантує користувачам ще один рівень захисту. При використанні цієї функції, крім пароля, треба ввести додатковий код з SMS або програми, включити розпізнавання голосу, залишити відбиток пальця тощо.
Двофакторний код є одноразовим і діє всього кілька хвилин або годин, а при кожному новому вході в акаунт людина отримує нову комбінацію для введення. Тож стороння особа не зможе увійти до вашого акаунту і ви отримаєте відповідне повідомлення про спробу входу.
На WhiteBIT також можна активувати функцію 2FA для входу в акаунт на біржі. Для цього достатньо зайти в обліковий запис – обрати “Налаштування акаунту” та “Безпека” – “Двофакторна авторизація”, а потім обрати ключ доступу або застосунок для автентифікації (Google Authenticator) і слідувати подальшим інструкціям.
KYC-верифікація – це частина AML-перевірки. Основою цього процесу є підтвердження особи шляхом надання певної особистої інформації. Наприклад, фото ID-картки. Верифікація сприяє вищому рівню урегульованості та прозорості крипторинку. KYC також допомагає регулюванню середовища для безпечного здійснення фінансових операцій.
Загалом криптобіржа WhiteBIT робить ставку на кібербезпеку, і це дає видимі результати:
WhiteBIT входить до трійки найбезпечніших криптобірж у світі згідно з аудитами компанії з кібербезпеки Hacken та рейтингу від CER.live, де платформі присудили найвищий рівень ААА;
також 96% цифрових активів криптобіржі зберігають на холодних гаманцях, до яких шахраї та кіберзлочинці не зможуть отримати доступу.