Як держава допомагає розвивати агробізнес раднику Порошенка Косюку
Український мільярдер і радник Президента Юрій Косюк планує купити кілька заводів у Євросоюзі. На завод у Франції, приміром, він готовий витратити до 200 мільйонів євро. При цьому із державного бюджету компанія Косюка отримує дотації більше 4 мільярдів гривень допомоги за 2017 рік.
Власник одного із найдорожчих брендів "Наша Ряба" планує вкласти 200 мільйонів євро у завод у французькій провінції Бретань та придбати ще кілька заводів по Євросоюзу.
Читайте також: Кутовий повертається в крісло міністра за допомогою Косюка – ЗМІ
Потреба у новому заводі зрозуміла: Миронівський хлібопродукт Косюка активно нарощує експорт курятини до країн Євросоюзу. МХП лідирує у цьому і використовує майже усю безмитну квоту, яку надав ЄС для підтримки українського бізнесу.
Ми хочемо осучаснити виробництво цієї країни, щоб вона знову повернула свої позиції потужного постачальника продукції птахівництва у світі,
– так говорив Юрій Косюк.
Але говорить він, як не дивно, не про Україну. Адже на заводі працюватимуть французи, тому податки сплачуватимуться до казни Франції. До всього французького Косюк має особливе ставлення. Одного разу він із партнерами та колегами розпивав французьке шампанське на 60 тисяч євро на одному із найдорожчих гірськолижних курортів – Куршевель, що теж у Франції.
Власник одного із найдорожчих брендів "Наша Ряба" Юрій Косюк
Косюк працював в апараті Президента. Не секрет, що апарат Президента у нас є одним з пунктів для прийняття рішень, тобто питання сільськогосподарських дотацій також лобіюється в рамках АП,
– сказав податковий аналітик Данило Монін.
Надуспішне підприємство Косюка минулого року отримало від держави 1,4 мільярда гривень державних агродотацій. Це 30%, всієї виділеної аграріям держдопомоги на рік. Ще 3,3 мільярда МХП отримало, як відшкодування експортного ПДВ. Хоча до бюджету підприємство сплатило на півмільярда менше.
Миронівський хлібопродукт Юрія Косюка
Порядок розподілу дотацій на 2017 рік прописаний в законі. Принцип: хто сплатив більший податок на додану вартість, той і отримує гроші з бюджету. Експерти переконані, урядовців та депутати пропустили цю схему, саме через лобіювання виробників курятини.
Це безпосередній конфлікт інтересів і прямі домовленості. Ми знаємо про історію відносин Порошенка і Косюка. Відповідно тут прослідковується і в квоті на постачання курятини, і в дотації, яка виділяється, на МХП,
– зазначила політичний консультант SIK-Group Катерина Одарченко.
Експерти обурюються – підтримувати за державний кошт уряд мав би малий та середній бізнес, а не агрохолдинги.
Читайте також: ЄААБ внесла уточнення в рейтинг кращих аграрних міністрів Європи, в якому фігурує Кутовий
На 2018 рік систему дотацій обіцяли переглянули. Кошти направлятимуть підприємцям, які найбільше вклали у розбудову і модернізацію бізнесу. Передбачили і підтримку для селян, які тримають худобу. Хоча в Мінагрополітики запевнили, що спростили процедуру для зручності громадян. Але легко отримати гроші не вийде, увесь перший квартал урядовці не могли пояснити порядок виплат дотацій. Ще місяць налаштовували систему для заявок.
На жаль, наші товаровиробники досі так і не змогли зареєструвати свої заяви на відшкодування по коровах. Наскільки важко буде людям в селах, зрозуміло, що не всі витримають цей марафон, не всі подадуть і отримають цю дотацію,
– запевнила представниця Асоціації виробників молока Олена Жупаніс.
Сам любитель дорогого відпочинку та шикарних маєтків розповідати про податки та дотації відмовився.