Сотні мільярдів євро: яка вартість євроінтеграції України для ЄС

26 грудня 2023, 15:23
Читать новость на русском

Джерело:

IW

Після рішення Європейської ради відкрити переговорний процес для України почалися дискусії про те, як зробити це фінансово вигідно як для України, так і для ЄС. The German Economic Institute провів дослідження.

За наявними даними, розширення ЄС шістьма країнами обійдеться майже в 260 мільярдів євро. З цієї суми –  186 мільярдів євро – припадають на Україну.

Читайте також: Європейський Союз готується до припинення транзиту російського газу через Україну

Про це повідомив The German Economic Institute, приватна дослідницька установа з економіки. Він прорахував те, як на ЄС вплине приєднання нових країн, зокрема, України.

Зверніть увагу! Держава з великим населенням, чималими сільськогосподарськими угіддями, як Україна, зможе отримати значні фінансові вливання з бюджету Євросоюзу, що однозначно насторожує як великі, так і малі за розміром економіки ЄС.

На що звертають увагу

Поточні оцінки, з урахуванням наслідків війни, припускають, що нинішнє населення  України становить – 31 мільйон осіб, а площа території налічує 52,1 мільйона гектарів.

Водночас за оцінками Світового банку:

  • чисельність населення – 43,8 мільйона осіб;
  • площа орних земель становила у 2021 році - 32,9 мільйона гектарів; у 2023 році – 27,9 мільйона гектарів, враховуючи наслідки війни.
Цікаво! Україна значно більша за чисельністю населення, ніж Румунія, а також до повномасштабної війни – ніж Польща. Водночас, площа орних земель України приблизно втричі більша, ніж у Польщі та Румунії.

Ці показники важливі для ЄС, адже з кожним роком Україні знадобиться все більше грошей на охорону здоров'я, енергетику, а також оборону й безпеку – як регіон, що потребує розвитку.

Політика згуртованості

Відповідно, щоб поліпшити розвиток різних регіонів, у ЄС створюють окремі фонди й виділяють цільові кошти: це називають політикою згуртованості. За поточними правилами, кошти з фондів згуртованості отримують не лише бідні, а й багаті країни.

Зверніть увагу! Цей крок відкриє для України нові можливості економічно зростати й розвиватися, зокрема, у сільському господарстві, торгівлі й інших галузях.

Відповідно, коли Україна приєднається до Європейського Союзу – вона зможе отримувати ці гроші, а отже конкурувати за фінансування на підтримку менш розвинених регіонів.

Негативні наслідки для ЄС

Водночас вступ України до ЄС може мати і певні негативні наслідки:

  • він може створити труднощі для країн-членів ЄС, зокрема в торгівлі: посилити конкуренцію на ринках;
  • деякі промислові сектори країн-членів можуть стати менш конкурентоспроможними через прихід на ринок українських підприємств;
Зауважте! Таку ситуацію ми вже спостерігаємо на прикладі експорту зернових до Польщі. 
  • вступ здатен посилити міграційний тиск на країни-члени ЄС, хоча це може сформувати нові перспективи для розвитку робочої сили та ринку праці. Проте, ймовірно, що великий приплив українських мігрантів створить додаткову напругу в суспільстві.