Скасування "зарплатного рабства" вийшло на фінішну пряму: деталі
Кабмін ще у грудні 2019 року надав українцям можливість самостійно обирати банк для виплати зарплат, пенсії чи соцдопомоги. Згодом Нацбанк заявив про намір ще більше оптимізувати виплату зарплат.
Раніше прем'єр-міністр Олексій Гончарук у телеграм пояснював, що уряд зняв обмеження щодо переліку банків, через які працівники бюджетних установ можуть отримувати виплати.
Читайте також: Коли зарплати в Україні зможуть наздогнати польські
Постанова про скасування "зарплатного рабства" означає, що працівник компанії може просити роботодавця нараховувати йому зарплату на рахунок у тому банку, який обере сам, а не на рахунок у банку, з яким роботодавець має відповідну домовленість.
Що це змінює
Це дасть можливість враховувати побажання працівників. Досі підприємство укладало контракт про виплату зарплати з банком, не питаючи думки співробітників.
Над нововведенням працюють Мінфін і НБУ.
Ідея дуже проста: зробити, як у Європі. Робітник просто вказує бухгалтеру свій IBAN, а бухгалтер формує просту відомість для всіх співробітників, незалежно від банку,
–розповів раніше Дмитро Дубілет.
Після цього банк, який обслуговує підприємство, автоматично надсилатиме гроші працівникам.
Окрім того, в уряді обмірковують можливість запуску "гарячої лінії", куди українці зможуть скаржитися на роботодавців, які відмовляють у зміні банку, через який отримують зарплати.
Що хоче змінити Національний банк
Національний банк України пропонує проєкт змін щодо безготівкових розрахунків, який буде запропоновано для громадського обговорення. Він, зокрема, вносить зміни до інструкцій про безготівкові розрахунки у національній валюті.
Як пояснили у Нацбанку, це дасть можливість працюючим громадянам реалізувати право самостійно відкривати рахунок у будь-якому банку для отримання зарплати чи будь-якого іншого типу винагороди за виконану роботу.
"Громадянин, а не роботодавець, має сам обирати банк, що обслуговуватиме його рахунок. Таке право передбачене законодавством про оплату праці, і ми хочемо, щоб це право дійсно реалізовувалося", – пояснив заступник голови НБУ Сергій Холод.
Фактично, Нацбанк своїми діями хоче врегулювати законодавство та підзаконні акти для того, аби українці могли реалізувати право самотужки обирати банк для нарахування зарплат. Зауваження та пропозиції НБУ прийматиме до 10 березня.
Водночас міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет заявив, що боротьба з зарплатним рабством наближається до фінішу. Мовляв, якщо усе піде за планом, то зарплатного рабства в Україні не буде вже з травня 2020 року.
Що таке IBAN? Міжнародний номер банківського рахунку. Є стандартною системою банківського рахунку в державах Євросоюзу. Його призначення – спрощення операцій між банками різних країн. Усі банки України на початку листопада 2019 року завершили перехід на IBAN.
Водночас Дубілет зазначав, що чинне законодавство дозволяє працівникам обирати банк для виплати зарплати. Але на практиці таке право майже не реалізовується через складну процедуру. Щоб проєкт запрацював, банкам потрібно буде дещо доопрацювати свої системи.
У планах також запуск гарячої лінії, куди б українці могли скаржитися, якщо їм відмовлятимуть у виборі банку.