Українці знімають менше готівки закордоном: НБУ відзвітував за жовтень
Джерело:
НБУПорівняно з початком року обсяг зняття готівки закордоном серед українців впав майже у чотири рази. У січні цей показник у шести найпопулярніших банках сумарно становив 460,7 мільйона доларів, а уже в липні – 115,6 мільйона доларів.
Українці менше знімають готівку закордоном
Найбільше обсяги впали у березні до 187,2 мільйона доларів проти лютого – 425,9 мільйона доларів. Далі скорочення вже не були такими кардинальними, наприклад з квітня по травень показник впав до 132 мільйонів доларів та 121 мільйона доларів у червні.
Читайте також Як НБУ оцінює ситуацію на валютному ринку після введення реформ
Це стало результатом заходів НБУ, спрямованих на підвищення привабливості гривневих активів, калібрування валютних обмежень, покращення перетоків валюти між міжбанківським та готівковим ринками в Україні та посилення ефективності заходів фінансового моніторингу та валютного нагляду,
– пояснили в НБУ.
За безготівковими операціями частка опитаних НБУ шести банків становить 85% усіх операцій та 74% за операціями по зняттю готівки. У липні 2022 року українці сумарно зняли 534 мільйонів доларів готівки закордоном.
Де найбільше впали обсяги зняття готівки
Найбільш вигідним "картковий туризм" серед українців став у наступних країнах:
- Польща – обсяги зняття готівки впали з 37% до 18%;
- Словаччина – з 15% до 2%;
- Румунія – з 8% до 1%.
Проте у деяких країнах ця частка зросла, зокрема в Німеччини та Іспанії – з 6% до 13% та з 3% до 7% відповідно.
У НБУ заявили, що загальні обсяги операцій залишалися високими, а їхня географічна структура стійкою. Багато грошей українці витрачають у Німеччині та Польщі, адже там найбільше біженців. Натомість призупинення "карткового туризму" ймовірно позначилося на певному скороченні витрат українців у торговельних мережах з березня 2023 року переважно у Польщі та Словаччині.
Незначне зростання таких витрат у липні, яке, ймовірно, збереглося і в наступні кілька місяців, зумовлене пожвавленням літнього відпочинку (найбільший приріст спостерігався в країнах, орієнтованих на морський туризм: в Італії, Болгарії, Хорватії, Іспанії та Греції),
– додали в Нацбанку.
Частка операцій у Польщі з січня по липень скоротилася до 22%, тоді як у Німеччині залишилася на рівні 9%. Проте за цей період частка в Іспанії та Італії зросла до 7% та 5%, а в Болгарії – з 2% до 4%.