Як зрозуміти, що навчання за шкільною програмою неефективне і виправити це: поради для батьків

4 травня 2023, 10:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Цьогоріч багато батьків хвилюються, чи їхні діти отримали належний рівень знань у школі. Таке занепокоєння цілком виправдане, адже навчальний рік був вкрай важким для українських школярів.

З початку повномасштабної війни чимало шкіл в Україні перевели на онлайн-навчання, зазначає 24 Канал. Це стало викликом для багатьох учнів, відтак далеко не всі діти швидко пристосувалися до такого формату.

Читайте також Як наздогнати шкільну програму влітку: найкращі варіанти для дітей

На додачу постійні вимкнення електрики восени та взимку 2022 року та відсутність інтернету аж ніяк не сприяли навчальному процесу. Крім цього, вчителі інколи не могли приділити достатньо уваги тому, аби школярі засвоїли новий матеріал. Через це у дітей могли виникнути "пробіли" з багатьох предметів. Чи варто хвилюватися з цього проводу та як перевірити рівень знань дитини, розповідаємо далі.

Чи ефективне навчання за шкільною програмою сьогодні

За понад рік повномасштабної війни в Україні відновили очне здобуття освіти далеко не всюди. Натомість онлайн-навчання у звичайних українських школах не завжди є ефективним, адже не всі навчальні заклади та педагоги змогли без проблем перелаштуватися на такий формат роботи.

Водночас школярам-біженцям за кордоном, попри безпеку перебування, також дуже нелегко вчитися у наявній ситуації: вони змушені "тягнути" дві шкільні програми. Діти значно перевантажені й іноді фізично не можуть приділяти належну кількість часу домашнім завданням.

Такі формати та темп навчання сильно "підкосили" рівень знань школярів. Учні могли пропустити або не засвоїти належним чином багато тем. Ба більше, чимало школярів втратили мотивацію до навчання.

У сучасних умовах українські школярі мають проблеми з засвоєнням шкільної програми / Фото Unsplash

Від учнів сьогодні все частіше можна почути, що викладання у школах – нецікаве, предметів забагато. Також батьки наголошують: їхні школярі скаржаться, що не встигають засвоювати новий матеріал і швидко втомлюються. Причому ця ситуація має негативний накопичувальний ефект: адже діти, які не закріпили певні теми, не можуть ефективно сприймати наступні уроки.

Значною проблемою є і те, що багато вчителів часто ущільнювали програму і подавали матеріали доволі поверхнево. При цьому є й такі педагоги, які не перелаштувалися на онлайн-навчання і фактично залишили учнів сам на сам зі складними темами. Як наслідок – страждають діти та їхній рівень знань.

Така ситуація часто потребує втручання батьків. Однак хвилюватися не варто – заповнити пробіли в освоєнні шкільної програми цілком можливо. Першим кроком до цього має стати діагностика рівня знань вашої дитини.

Як перевірити рівень знань учня

Спосіб 1. Звернутися до вчителя

Аби визначити рівень прогалин у знаннях свого школяра, батьки можуть звернутися безпосередньо до вчителя за роз'ясненням та допомогою. Найпростіше поговорити з класним керівником, який може розповісти про успішність дитини. Однак часто така характеристика є доволі загальною, адже насправді оцінки не дадуть повноцінної картини рівня засвоєння матеріалу.

Вчитель може допомогти батькам з оцінкою рівня знань школяра / Фото Shutterstock

Якщо дитина навчається у середніх та старших класах, то більш детально про успіхи учня можуть знати вчителі-предметники. Педагог на прохання батьків роз’яснить, які теми школяр опанував гірше з тих чи інших причин. Однак такий процес опитування вчителів потребуватиме чимало часу та ресурсів.

Спосіб 2. Найняти репетитора

Батьки можуть звернутися за допомогою до репетитора, який на їхнє прохання допоможе надолужити матеріали шкільної програми. Фаховий викладач справді не просто оцінить рівень знань школяра, а й за потреби ґрунтовно пропрацює з ним ті теми, які учень розуміє не дуже добре. Однак проблема полягає у тому, що знайти гарного репетитора зараз доволі складно.

До того ж звертатися до фахівця варто тоді, коли ви вже знаєте, рівень знань дитини з яких предметів недостатній. До прикладу, репетитор із математики не зможе діагностувати проблеми у вивченні англійської мови або хімії, це не входить до його компетенції. У ситуації, коли школяр "відстав" у засвоєнні тем не з одного предмета, то вам потрібно кілька репетиторів. Такий варіант доступний далеко не всім родинам та стане суттєвим навантаженням для сімейного бюджету.

Спосіб 3. Самостійна діагностика

Батьки можуть і самі здійснювати діагностику знань дитини за допомогою тестів та диктантів з інтернету. Однак цей процес потребує багато зусиль та часу, якого у дорослих членів родини часто бракує через роботу. До того ж одна контрольна чи тестування не завжди дають можливість повноцінно оцінити рівень знань школяра.

На додачу такий спосіб може спричинити певну напругу у стосунках батьків та дітей. Тому якщо ви обираєте самостійну діагностику, то будьте максимально спокійні й не сваріть учня через можливі помилки.

Найкращий вихід – перевірка знань у школі "Оптіма"

Є ще один варіант, який дозволяє встановити, чи ефективно ваша дитина опановує шкільну програму. Замість витрачати свій час і нерви, краще довірити цю справу професіоналам, які знають, як долати усі труднощі у навчанні. Наприклад, ви можете звернутися за допомогою до дистанційної школи "Оптіма".

Дитина може пройти тест на перевірку знань від "Оптіми" у будь-який зручний час / Фото Shutterstock

Перевірка знань у школі "Оптіма" – чудовий варіант для оцінки того, чи має ваша дитина прогалини у сприйнятті навчального матеріалу. Вам запропонують безплатний тест, який якісно вимірює рівень знань учнів із 1 по 11 клас. Він містить всі основні питання, які дають повне розуміння ступеня засвоєння конкретного предмета.

Важливо, що дитина може пройти тест у будь-який зручний час. Одразу після отримання результату батьки матимуть повну картину того, на що необхідно звернути посилену увагу, а які теми засвоєні на належному рівні. На додачу ви отримаєте приємний бонус, адже реєстрація на "Перевірку знань" також відкриває можливість безоплатно ознайомитися з освітньою платформою "Оптіми" в режимі демодоступу.

Тож хвилюватись у будь-якому разі не варто: діти дуже адаптивні, допитливі й здатні в стислі терміни надолужувати пропущену інформацію. Однак не варто зволікати та пускати ситуацію "за течією". Реєструйтеся на "Перевірку знань" від дистанційної школи "Оптіма" вже зараз і допоможіть своєму школяру зробити перший крок до успішного освоєння шкільної програми.