Учні почали менше використовувати українську мову у школах
Українські школярі менше почали використовувати українську мову у школах. При цьому як під час уроків, так і на перервах.
Про це вказано у результатах дослідження щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі в 2023/24 навчальному році, яке проводила Державна служба якості освіти.
Дивіться також У яких містах України новий навчальний рік у школах стартує вже у серпні
Якими мовами спілкуються учні в Україні
Показовим є співвідношення між мовними ідентичністю та практикою. Частина учнів та вчителів, які вважають українську рідною, у побуті спілкуються як українською, так і російською та переважно російською мовами. Зокрема, на Сході: тут 59% учителів, 38% учнів та 34% батьків, які назвали рідною українську мову, вдома здебільшого спілкуються російською.
Практично половина опитаних учнів та учениць вказали, що послуговуються українською мовою в усіх сферах життя. На 5% більше старшокласників оцінюють свій рівень володіння мовою як вільний.
Водночас спостережено тенденцію до зменшення використання здобувачами освіти української мови як під час уроків, так і в перервах між ними,
– заявили у Державній службі якості освіти України.
Серед учнівства спостерігають зменшення на 8% кількості респондентів, які під час уроків та перерв спілкуються між собою лише українською мовою: 41% респондентів – під час перерв, а половина – під час уроків.
Третина старшокласників зазначила, що під час перерв розмовляє як українською мовою, так і російською та переважно російською (торік цей показник становив 21%).
Опановувати перспективний фах за гнучким графіком – це реальність завдяки дистанційному коледжу OPTIMA! Долучайтесь до безплатного вебінару, де можна дізнатись все про вступ і переваги дистанційного навчання. Не пропустіть шанс розпочати успішну кар'єру вже після 9 класу!Значними є відмінності у використанні учнівством української мови під час навчальних занять і перерв за регіонами проживання респондентів: на Заході – 74% дітей, на Сході – 17%.
Якщо у школі діти активніше використовують державну мову, то за її межами (у колі друзів та вдома) цей відсоток знижується: менше, ніж 40% учнів/учениць спілкуються суто українською, п'ята частина – як українською, так і російською мовами,
– кажуть у Службі.
Чинниками, що стримують використання державної мови в усіх сферах публічного життя, діти назвали звичку спілкуватися недержавною мовою (33%) та мову спілкування у сім’ї (20%).
- Раніше ми інформували про те, коли в Україні запрацює освітній застосунок Мрія. Про це читайте за посиланням.