Немає субвенції на НУШ: до початку навчального року досі не виділили 1,4 мільярда
Джерело:
"Нова українська школа"Станом на початок липня Міністерство фінансів досі не надіслало Держказначейству бюджетний розпис субвенції на реформу НУШ. Хоча рішення про виділення 1,4 мільярда гривень уряд ухвалив ще у травні.
Без бюджетного розпису казначейство не може перерахувати виділені 1,4 мільярда гривень обласним бюджетам та бюджету міста Києва.
До теми Яким буде навчання з 1 вересня: структура нового навчального року
Загальний обсяг субвенції на розвиток "Нової української школи" у новому навчальному році становить понад 1,4 мільярди гривень.
На що підуть гроші з субвенції
Міністр освіти Сергій Шкарлет сказав, що кошти підуть на закупівлю оснащення, зокрема сучасних меблів для майбутніх перших класів, дидактичні матеріали, комп’ютерне обладнання та підвищення кваліфікації вчителів.
Так, з 1,42 мільярда гривень понад половина (1,21 мільярд гривень) піде на закупівлю:
- засобів навчання та обладнання, зокрема комп'ютерного та сучасних меблів (для перших класів НУШ), для навчальних кабінетів початкової школи – на суму 986,3 мільйонів гривень;
- комп’ютерного та мультимедійного обладнання, пристосувань для навчальних кабінетів, засобів навчання, зокрема навчально-методичної та навчальної літератури, друкованих зошитів тощо – на суму 35 мільйонів гривень.
Також 271 мільйона гривень субвенції планують виділити на оплату послуг з підвищення кваліфікації вчителів 5 – 11 (12) класів, замовниками яких є школи.
Що відомо про НУШ в Україні
"Нова українська школа" – це головна реформа МОН під керівництвом колишньої міністерки Лілії Гриневич. Мета НУШ – створити школу, в якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті.
Впроваджувати її почали з учнів перших класів. Так, у 2018 році нові стандарти тестували у 100 школах по всій країні, а в 2018/2019 навчальному році українські першокласники почали навчатися за новою системою.
Окрім того, МОН вже готується до запуску реформи "Нової української школи" у 5 – 9 класах. Проєкт розраховують провести протягом 2021 – 2027 років у три етапи.
Ключові компетентності для дітей у НУШ:
- спілкування в школі лише державною мовою (і рідною, у разі відмінності);
- спілкування іноземними мовами;
- уміння вчитися впродовж життя;
- Ініціативність і підприємливість;
- математична компетентність;
- основні компетентності у природничих науках і технологіях;
- інформаційно-цифрова компетентність;
- соціальна та громадянська компетентності пов'язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини тощо;
- обізнаність та самовираження у сфері культури;
- екологічна грамотність.
Дослідження показують, що у пілотних школах НУШ учні мають вищі показники за наскрізними уміннями, порівняно з непілотними закладами.
Читайте також Навіщо Україні потрібна реформа НУШ: думка освітнього омбудсмена
До слова, з 1 вересня 2021 року у школах мають запровадити нове меню для учнів. Проте у МОН заявили, що розширили перехідний період – тому школи можуть більше часу, щоб реформувати харчування – до грудня 2022 року.
Євген Клопотенко розповів, наскільки здорожчає нове шкільне меню. "Раніше для того, щоб готувати продукти за всіма вимогам, треба було 14 гривень. Зараз це буде 14 гривень і 50 копійок. А для кращого харчування і якості продуктів, – від 14 до 25 гривень", – сказав він.