Експерт розповів про успіхи очищення прокуратури та суддівського корпусу

20 жовтня 2015, 15:20
Читать новость на русском

Про люстрацію прокурорів, чиновників та суддівського корпусу розповів гість студії Телеканалу новин "24" – член Громадського люстраційного комітету Карл Волох.

Очищення прокуратури

– Заступник генерального прокурора Давід Сакварелідзе з люстрацією впорався. У ГПУ ще залишилась певна кількість не люстрованих, але це завдяки вкрай ганебними рішеннями суддів, які дали цим особам своєрідну "індульгенцію". Такі рішення приймають на рівні, де важко щось вдіяти.

– Якщо оцінювати закон про люстрацію з точки зору чи він перевернув країну, чи вдалося кардинально змінити кадри, – то очевидно, що ні. Але я закликаю подивитись на цей закон з іншої точки зору. Завдяки цьому закону ми прибрали 2 200-2 300 корумпованих осіб, які посідали високі посади. Вони звільнилися до прийняття закону під дією страху чи вже в ході самої люстрації.

Тішить те, що такі як Львочкін, Ківалов, Колесніков не зможуть повернутися у виконавчу владу, згідно з цим законом – вони не мають такого права.

Люстрація суддів

– Очікування не були дуже високі щодо очищення суддівського корпусу. Адже згідно з законом, люстрації підлягали ті судді, які підтримували режим Януковича, виносили ганебні рішення у справах Майдану, не захищали народ. Оскільки довгий час не існувало Вищої ради юстиції, то згідно з Конституцією, суддю звільнити було неможливо. Вища рада запрацювала і вже є позитивні зрушення. Результатів поки що немає. але це не означає, що їх не буде.

Майнова люстрація

– Ми розуміємо, що треба відділяти боротьбу з корупцією від люстраційних процесів. Принаймні, до нас ніхто не намагався помістити ці процеси в один закон. На жаль, нам не вдалося кардинально очистити владу. Частково це через те, що ми не залучили народ до співробітництва. Адже ми не можемо з кабінетів знати, чим точно володіє той чи інший чиновник.

На момент, коли почав працювати закон, порядок спецперевірок був установлений ще Януковичем.

– Згідно з цим порядком, перевірці підлягав чиновник та найближче його коло, тобто родичі, які з ним проживають. А наказ Мінфіну 1200 вивів родичів з порядку перевірки. Тобто, чиновнику просто залишалось переоформити все своє майно на родичів і без перешкод пройти перевірку.