Експерт: Військове посилення України може зупинити війну
Північноатлантичний Альянс має ще більш наполегливо рекомендувати країнам-учасницям Альянсу надати Україні зброю, щоб забезпечити збереження життя наших військових та мирних громадян.
Як зазначив у бесіді із сайтом "24" голова громадської ліги "Україна — НАТО" Сергій Джердж, дуже важливо сьогодні, щоби країни-учасниці сприяли посиленню не лише власної безпеки, а і безпеки України.
Про що може свідчити рішення НАТО по розгорненню шести командних пунктів на Східному кордоні?
Ці командні пункти будуть функціонувати в Естонії, Польщі, Румунії, Болгарії. Це додаткові штаби, де половину персоналу складатимуть місцеві військовослужбовці, а половину — міжнородний персонал. Таким чином ці штаби будуть посилювати взаємодію між національними збройними силами цих країн, де вони будуть розміщені, і центральними штабами НАТО в Європі.
Їхнє розміщення вплине на ситуацію Україні?
Думаю, що тут прямої кореляції немає. Ми раді за наших натівських партнерів, що вони самі себе посилюють. Тому очевидно, що це рішення — посилення безпеки країн-членів організації. Але для нас дуже важливо, щоби вони сприяли і посиленню безпеки в Україні. Для нас важливий цей аспект сьогодні, власне, коли відбуваються бойові дії, коли щодня гинуть люди.
Сьогодні ЗМІ почали цитувати представника Росії при НАТО, який заявив, що НАТО відіграє деструктивну роль у врегулюванні конфлікту в Україні та дестабілізує ситуацію у Балтійському регіоні, створюючи умови для того, щоб він перетворився на регіон військового протистояння. Це можна вважати суто політичною заявою?
Так. Вона під собою не має жодного підґрунтя. При цьому заява побудована на цинічній брехні, тому що очевидно, хто є причиною дестабілізації міжнародної обстановки та загрозою безпеки в світі. Росія перша почала війну, ввела війська в Україну, анексувала Крим, продовжує бойові дії, вбиває мирних громадян, вбиває українських солдат. Як наслідок — дестабілізація та все те, що відбувається сьогодні в нас. А в нас росіяни вистрілюють день до 150 тон снарядів, мін та іншої вибухівки. І от на цю агресію, на агресивні дії Росії НАТО повинно якось реагувати. Тому НАТО посилює свої спроможності.
Тим більше Росія не обмежується лише Україною. Вона збільшила у п’ять разів інтенсивність польотів військових бомбардувальників, які можуть нести ядерну зброю на борту. Ці бомбардувальники долітають до Великобританії, до Португалії, іноді порушують повітряний простір, летять без включених транспортерів, таким чином вони є невидимі для цивільних радарів, що може призвести до зіткнення з цивільними літаками і можуть загинути люди. В територіальні води таких країн як Латвія, Швеція, Данія заходять російські кораблі і підводні човни. Це теж посилює небезпеку. Зрозуміло, що НАТО на це реагує.
Цю реакцію можна назвати достатньою?
Як на мене, ця реакція ще не достатньо активна, для того, щоб дійсно створити якусь противагу Росії.
Якою вона має бути?
Фактично, ми маємо цілий рік російсько-української війни. На цей час всі все ще обмежуються якимись заявами, якимись рішеннями, про майбутнє розгортання. Це давно вже потрібно було зробити. Але перш за все, з точки зору українського експерта і українського громадянина, я вважаю, що не все зроблено для того, щоб посилити безпеку України.
Росіяни вводять на Схід України високоточну нову зброю, посилюють цим терористів, аз нашого боку ми зі старою технікою, зі старою зброєю, якої не вистачає, намагаємося протидіяти, фактично голими руками, протидіяти цим терористам. Таким чином, ми своїми організаційними можливостями провокуємо терористів. Тому я абсолютно не згоден з розмовами про те, що військове посилення України буде призводити до ескалації конфлікту. Навпаки, наявність у українських солдат якоїсь ефективної зброї зупинить терористів і може зупинити цю війну. Коли у нас будуть сили і засоби, щоб знищити артилерію противника, його танки та реактивні системи залпового вогню "Град" – припиняться обстріли мирного населення і не будуть гинути люди. Поки у нас немає цієї зброї, якою ми ефективно можемо протидіяти введенню російського озброєння, обстріли триватимуть. Очевидно, що це нікого не хвилює в Європі. Там вважають, що українці голими руками повинні захищати і себе, і європейський порядок.
На Вашу думку, як Україна має вибудовувати свої стосунки з Альянсом?
У законодавчо-політичному плані вони вибудовуються правильно. У нас є багато договорів про співпрацю. Ми настільки близькі з НАТО, наскільки це можливо і ця законодавча база дозволяє нам отримувати від НАТО допомогу.
Альянс робить політичні заяви на підтримку України. НАТО визнає Росію країною-агресором. НАТО закликає учасників Альянсу підтримати Україну матеріально-технічними засобами. Зрозуміло, що НАТО не володіє зброєю, тому як організація вона нам не може цього надати. Проте НАТО сформувала п’ять трастових фондів для підтримки України, потрібно щоб вони швидше почали ефективніше працювати. Але якщо б НАТО ще більш наполегливо рекомендувала країнам надати Україні зброю, очевидно, що це було б позитивно. Тому що наявність зброї – це збереження життя українських солдат і українських цивільних громадян, які проживають у зоні АТО.