Хто звів нанівець ідею незалежності Каталонії – іспанський уряд чи Пучдемон
Каталонській незалежності, яку так бурхливо проголошували наприкінці жовтня, світить доволі швидкий кінець. І справа тут не тільки в жорстких діях центрального уряду Іспанії, який ввів у регіоні пряме правління, але і в головному натхненнику від'єднання – Карлесу Пучдемону.
Карлес Пучдемон у багатьох каталонців асоціюється з незалежністю регіону. Боротьбі за цю ідею він присвятив багато років, регулярно очолював мітинги в Барселоні й у перших лавах співав каталонський гімн.
Читайте також: Главные "безумства ноября"
Проте коли після проголошення незалежності за Пучдемона взялися іспанські правоохоронці, він неочікувано виїхав до Бельгії. І хоча оголосив себе там президентом у вигнанні, втеча стала сильним ударом по самій ідеї незалежності. Попри втрату авторитету серед частини каталонців та однопартійців, Пучдемон не втомлюється повчати іспанський уряд. Тепер уже з Брюсселя.
Іспанська влада вирішила ув'язнити віце-президента та сімох представників каталонського уряду. Це помилка, це серйозна атака на демократію,
– заявив відсторонений глава Каталонії Карлес Пучдемон.
Так Пучдемон прокоментував рішення мадридського суду взяти під варту каталонських чиновників. Серед них мав бути і сам каталонський лідер, але він і ще 5 посадовців не з'явилися на судові слухання. Тож прокуратура Іспанії попросила суд видати європейський ордер на арешт Пучдемона, і Феміда задовольнила це прохання. Усіх звинувачують у заколоті, повстанні та розкраданні державних коштів. За це їм загрожують десятки років тюрми.
Карлеса Пучдемона можуть заарештувати. І тоді він постане перед судом. Йому можуть запропонувати добровільно провернутися до Іспанії. Але він має право відмовитися. Зазвичай, рішення в таких справах ухвалюють швидко, але тут виникне багато політичних питань. Тому усе може затягнутися,
– прокоментував бельгійський юрист Максім Ком.
Навіть якщо Бельгія і не видасть Пучдемона Іспанії, рух за незалежність Каталонії все одно залишиться "обезголовленим". З-за кордону політик уже не матиме такого впливу. І хоча в Барселоні відбулися багатотисячні протести проти арешту місцевих посадовців, навряд чи вони зможуть перерости у щось серйозне без політичних лідерів.
Ми мобілізуємо наші сили, аби висловити протест проти рішення іспанського суду взяти під варту членів каталонського уряду. Вони мають мандат на владу від каталонського парламенту і від каталонського народу. У демократичних країнах політиків не ув'язнюють,
– сказав речник відстороненого каталонського уряду Хоан Маріа Піке.
Проти незалежності Каталонії може зіграти й місцевий бізнес. Адже вона йому невигідна: регіон втрачає ринок Іспанії та всього Євросоюзу. Навряд чи ділові кола захочуть пожертвувати своїм добробутом заради мрії. Тим більше, якщо Каталонія доволі заможно та автономно почувається у складі Іспанії.