Іді Амін Дада – автор одного з найжорстокіших тоталітарних режимів
Доля часто посміхалася Іді Аміну. Він робив успішну військову кар'єру в колоніальній британській армії. Англійці високо оцінили стійкого до навантажень угандійця. Його жорстокість до ворогів обростала легендами. Наприклад, під час придушення повстання бунтівних пастухів, він перед смертю кастрував кількох скотарів, а потім приготував із цього собі вечерю.
За добру службу Іді Амін отримав погони лейтенанта – найвище військове звання, доступне для "небілого" африканця. Упродовж 9 років він відстоює національний боксерський чемпіонський пояс у важкій вазі.
Після того як Уганда отримує незалежність від Великобританії, кар'єра Іді Аміна стартує вгору. Він отримує пост міністра оборони за допомогу прем'єру Мілтону Оботе отримати президентську владу. А за кілька років Амін оголошує себе спочатку тимчасовим, а потім і вічним президентом Уганди. Щоб сподобатися людям, він розпускає таємну поліцію, звільняє політичних в'язнів і обіцяє на кожному кроці, що тепер всім жити буде краще.
Очікуване покращення торкнулося обмеженого кола осіб наближених до нового президента Уганди. Іншим довелося прикусити язик і затягнути ремені.
З нубійців і північних племен Амін створив елітний підрозділ – щось середнє між преторіанцями і "ескадронами смерті". Вони слідкували за виконанням найбруднішої роботи і за політичною лояльністю до диктатора. В обмін на це отримували ліцензію на вбивства. Силовикам ніхто не забороняв красти людей, щоб потім продавати ще живого в'язня. Сімейні традиції поховання змушували родичів заходити в борги, щоб повернути рештки рідних.
Спочатку під ніж Іді Аміна потрапили офіцери, які не підтримали заколот. Голови двох із них диктатор поставив у своєму холодильнику, як згадку про перемогу.
Читайте також: Кінець правління Сталіна
Потім в Уганді почалися етнічні чистки. Найбільше дісталося племенам і кланам, які підтримували колишнього президента Оботе. Маховик вбивств працював з такою швидкістю, що на поховання трупів уже ніхто не звертав уваги. Їх просто залишали на місцях екзекуцій або скидали у води Нілу. Іноді, коли з тілами вже не справлялися крокодили, трупи забивали водозбірні станції.
Ще один спосіб розправи, яким прославився режим Іді Аміна – вбивства струмом. У казематах відбувалися масові страти арештантів. Більшість із них звинувачували у типових політичних злочинах – змовах, спробах бунту, ворожій пропаганді.
Жорстока політика Іді Аміна ховалася за маскою "свого хлопця". Він залюбки веселився на фестивалях. Влаштовував гучні вечірки, де гостей змушував танцювати під свою музику на акордеоні, а за столом пускав різні людожерські жарти. Європейців вражали його дотепи про те, що "в цих стравах немає людського м'яса".
Як істинний син Африки Іді Амін мав слабкість до блиску і розкоші, а також не любив білих. Наприклад, на одному із заходів змусив британських бізнесменів носити його 150-кілограмове тіло на паланкіні. Згодом, у відповідь на кризу у Великобританії відкрив бутафорний "Фонд допомоги Англії".
Амін оголосив себе фельдмаршалом і останнім королем Шотландії, а потім додав ще 19 титулів, які важко запам'ятати. Він спеціально подовжив парадний кітель, щоб на ньому розмістити цілий "іконостас" нагород.
Спочатку Іді Амін Дада тримав орієнтацію на Великобританію, Ізраїль і західний світ. Але після того, як його режим засудили в ООН, переорієнтувався на 180 градусів. Африканський "м'ясник" поділив світ на імперіалістів і революціонерів, а в усіх бідах Уганди звинуватив англійців і євреїв. В рамках нової політики Амін згадав про своє мусульманське походження і взявся налагоджувати зв'язки із Лівією і Саудівською Аравією – найбагатшими в арабському світі країнами.
У 1979 році угандійський диктатор напав на сусідню Танзанію. Це стало фатальною помилкою. Танзанійська армія швидко перехопила ініціативу. На спинах окупантів танзанійці захопили пів-Уганди. Сам Іді Амін втік, а люди вийшли на вулиці, співаючи від радості через падіння кровожерного режиму.
Читайте також: Останні дні правління Адольфа Гітлера
Диктатор спочатку поїхав до свого друга Муамара Кадафі у Лівію. Але потім йому виділив два поверхи в готелі знайомий шейх Фейсулах із Саудівської Аравії. Єдина умова прихистку – угандійський "вічний президент" має піти з політики і взагалі постаратися, щоб про нього забули. Для Аміна, який любив славу, це було важке випробування. Щоб нагадати про себе, він навіть телефонував режисерам, які знімали про нього фільми.
Помер "африканський кат" в Саудівській Аравії. Шейхи відмовилися віддавати його під суд новій угандійській владі. За 23 роки ніхто не зміг притягнути його до правосуддя.
За 8 років правління Амін та його режим знищили майже 300 тисяч людей. Кілька сотень угандійців на той світ диктатор відправив особисто.
Читайте також: Пол Пот – прокляття Камбоджі