Ісламісти активізувались: теракти у Пакистані, Афганістані та Австралії
Пакистан, Афганістан та зазвичай спокійна Австралія потерпіли цього тижня від нападів прихильників радикальних ідей ісламу. Якщо для перших двох держав стрілянина, вибухи та напади терористів давно вже не новина, то події в австралійському Сіднеї стали для місцевих справжнім шоком.
У понеділок радикальний ісламіст атакував кафе "Ліндт" у центрі Сіднея
Зранку в понеділок до кав'ярні "Ліндт", розташованої в головному діловому та торговельному районі Сіднея, увірвався озброєний чоловік. У заручниках опинилися три десятки людей. Поліція виявилася не готова до раптового нападу. Втім, за кілька годин район повністю блокували, правоохоронці обіцяли вирішити усе мирним шляхом. Тим часом, п'ятьом заручникам вдалося втекти.
Ми повинні вирішити проблему мирно. Так, це забере трохи часу. Але наш пріоритет — зберегти життя людей. Справа не вичерпана, заручники все ще всередині, тривають переговори, тож ми не можемо дати всієї інформації. Добра новина — з будівлі вже вийшло 5-ро людей,
— повідомила комісар поліції Нового Південного Уельсу Кетрін Берн.
Злочинець захотів прапор терористів та зустріч з прем'єр-міністром
Деякий час злочинець не висував жодних вимог. Та згодом устами однієї зі своїх заручниць озвучив – хоче зустрічі з прем'єр-міністром Тоні Ебботом та прапор терористичної організації "Ісламська держава".
"Я одна з багатьох заручників у кафе "Ліндт", що на площі Мартін Плейс. Є три вимоги, які мають бути виконані. Перше, це доставити сюди якомога швидше прапор "Ісламської держави", за це буде звільнено одного заручника. Друге, ЗМІ мають говорити про це захоплення як про атаку "Ісламської держави" на Австралію. І третє, прем'єр-міністр Тоні Ебботт має вийти на зв'язок і тоді буде звільнено ще п'ятьох заручників. У Сіднеї, біля площі Мартін Плейс і в інших місцях закладено 3 бомби, і їх буде підірвано, якщо всі три вимоги найближчим часом не буде виконано. Будь ласка допоможіть нам", — розповідає заручниця з кафе Lindt.
За деякий час поліції вдається ідентифікувати особу терориста. Це — біженець з Ірану Мен Моніс, йому приблизно 50-ть років, раніше він отримав політичний притулок у Австралії. Торік був заарештований за підозрою в убивстві. Він агресивно виступав проти участі австралійських військових у операціях за кордоном, зокрема, в Афганістані. Ще 5 років тому він обіцяв боротися з насильством — словом.
Ця ручка — моя зброя, а слова — мої кулі. Цією зброєю я боротимуся проти тиранії. Щоб поширювати мир,
— говорив нападник Мен Харон Моніс.
Через 17-ть годин після облоги поліція вирішує йти на штурм. З півдюжини озброєних полісменів вриваються у приміщення кафе. Лунають гучні постріли.
У підсумку — терориста ліквідовано, проте під час спецоперації загинув і один заручник, поранення отримали кілька людей. Одразу ж після теракту в австралійському суспільстві розгорілася дискусія про доцільність надання політичного притулку мігрантам-ісламістам. Адже в Австралії проживає більше півмільйона мусульман, багато з яких сповідують ідеї радикального ісламу.
У вівторок таліби атакували школу в Пакистані — загинуло 132 дитини та 9 дорослих
А вже наступного дня світ сколихнула новина про кривавий теракт за участі прихильників радикальних ідей ісламу в пакистанському Пешаварі. Серед білого дня терористи, переодягнені у форму солдатів пакистанської армії, напали на школу. Екстремісти зігнали всіх дітей з подвір’я в будівлю та почали впритул розстрілювати з автоматів та кулеметів.
У нас сьогодні був іспит з хімії. Я дописав свої питання, і сидів в лабораторії. Тут почалася стрілянина. Ми замкнулися в класі зсередини, але троє бойовиків почали стріляти по дверях, вони їх відкрили, увійшли і далі вже стріляли по нас. Там була дворічна дитина. Вони її вбили,
— розповідає поранений учень Амір Матін.
"Ми якраз були в учительській, коли почалася стрілянина. Ми не зрозуміли, що взагалі сталося. Директор після перших ж пострілів побігла в клас рятувати дітей. Більше ми її не бачили і лише потім дізналися, що вона загинула однією з перших", — каже учитель Сагіб Рамзан.
Ліквідовували нападників регулярні частини пакистанської армії
Поки пакистанські військові оточили школу та почали спецоперацію з ліквідації нападників, терористи встигли вбити понад 140 людей, 132 загиблих – діти.
Я бачив багато поранених учнів, вони лежали на підлозі, усюди панував хаос, звідусіль лунала стрілянина. За деякий час з’явилися справжні солдати, вони почали виводити вцілілих зі школи,
— говорить учень Усман Ікбал.
Відповідальність за теракт взяли на себе пакистанські таліби. Керівництво терористів заявило — це їхня помста за спецоперацію пакистанської армії, за підсумками якої було ліквідовано 1200 бойовиків.
Об'єкт нападу злочинці обрали не випадково: школа була збудована на кошти армії, і вчилися тут здебільшого діти військових, які в майбутньому мали вступити до військових навчальних закладів.
У зв'язку з нападом в країні оголосили триденну жалобу. Влада відреагувала жорстко – відмінила мораторій на смертну кару. А прем’єр-міністр країни Наваз Шаріф заявив – хай терористи начуваються, бо армія й надалі буде знищувати радикальних ісламістів. На підтвердження своїх слів уже за кілька днів пакистанські військові за підтримки авіації здійснили рейд у провінції Хайбер, що є одним з оплотів талібів на північному сході країни, ліквідувавши щонайменше 60 бойовиків руху Талібан.
У середу афганські таліби напали на банк у місті Лашкаргах - загинуло 10, поранено 20 людей
Чергового удару від талібів зазнав у середу і сусідній Афганістан. Бойовики атакували банк у місті Лашкаргах. Жертвами злочинців стали десятеро людей, понад два десятки отримали поранення. Метою терористів були не гроші, а працівники органів безпеки, які в той день отримували в банку зарплату. Один із бойовиків підірвав себе на вході у приміщення, інші відкрили стрілянину всередині. Поліція, що прибула на місце події, ліквідувала усіх нападників, однак троє правоохоронців теж загинуло.
Вашингтон згортає антитерористичні операції через брак коштів
Успішні дії радикальних ісламістів вкотре поставили на порядок денний одвічне питання — як боротися зі злочинцями, які дедалі агресивніше діють по всьому світу? Флагман антитерористичної боротьби США стрімко втрачають позиції. Вашингтону банально не вистачає коштів на масштабні спецоперації зі знищення терористів, вважають західні аналітики.
Хто погодиться зайняти вакантне місце борця зі світовим тероризмом — наразі невідомо. Тож експерти не виключають, що найближчим часом можна чекати нових та масштабних терактів прихильників ідей радикального ісламу.