Підсумки тижня: Російській надали статус регіональної у Харкові, Миколаєві та Херсоні

26 серпня 2012, 20:30
Читать новость на русском

Російська мова продовжує переможну ходу регіонами України. Цього тижня регіональною її визнали три міськради.

Не всі городяни були згідні з рішенням народних обранців

У Херсоні рішення своїх депутатів городяни сприйняли спокійно і зустріли лише невеликим мирним пікетом. У Миколаєві та Харкові відбулися мітинги і за впровадження російської, і проти. Захисникам мови довелося поштовхатися з міліцією, яка не допустила, аби депутатам міськрад завадили покращувати життя.

“Я не хочу, щоб у нас була знищена в Східній частині України українська мова, як це відбулося у Білорусії. Я цього не хочу, я щира українка, у мене батьки українці”, - сказала учасниця акції Олена Середа.

Тим часом співавтор мовного закону Вадим Колесніченко заявляє, що рішення місцевих рад мають суто технічний характер. Статус регіональної на відповідній території російська мова, як і інші, отримала автоматично 10 серпня, коли закон почав діяти. А місцеві ради зобов’язані лише розробити заходи на його виконання.

Визначення статусу мови - це прерогатива держави, і місцеві органи самоврядування не мають на це ані найменшого права, - вважає співавтор "мовного" закону Вадим Колесніченко.

Не всі нацменшини отримали право на свою мову

Але не всі нацменшини відчули "мовне покращення". На Одещині болгари готові судитись, щоб домогтись розширення прав для своєї мови. Адже, попри те, що в Ізмаїлі болгар понад 10 відсотків, міська рада відмовилась визнавати їхню мову регіональною, хоча російській такий статус надала.

Закарпатські угорці теж будуть ставити питання про підтримку своєї мови, і на обласному рівні, і в окремих районах та селах.

“Угорці є автохтонним населенням тут на Закарпатті, і ми б хотіли по-угорськи говорити з владою. Для того, щоб це зробити можливим, влада має навчитись говорити по-угорськи”, - вважає голова товариства угорської культури Закарпаття Міклош Ковач.

Рішення про регіональну мову готують у столиці

Рішення про особливий статус російської мови готують і в Київраді. Столичні регіонали планують ставити це питання на сесії у вересні. Пропонують розширити використання російської у школах та кінотеатрах.

"Те що стосується шкіл, то тут, швидше за все, волевиявленням батьківського комітету школи буде регулюватися. У разі, якщо більшість батьків буде хотіти, щоб навчання проводилося російською мовою, то навчання буде російською, якщо батьки хочуть, щоб навчання проводилося українською, то навчання буде проводитися по українській", - пояснив голова фракції ПР у Київраді Олексій Омельяненко.

Щодо дубляжу у кінотеатрах, то тут якісь сеанси будуть російською, якісь українською, додав Олексій Омельяненко.

На противагу регіоналам столична опозиція намагалась провести постанову проти мовного закону. Але позачергову сесію з цього питання скликати не вдалося.

Я думаю, що це рішення не може пройти. Я не хочу сказати, що кияни такі шанувальники української мови, що кожен в Києві говорить українською мовою. Київ - це таке унікальне місто, кияни дуже часто говорять російською мовою, але вони ніколи не дадуть образити українську мову, - вважає депутат Київради, "БЮТ-Батьківщина"Олександр Бригинець.

Тим часом, стало відомо про закінчення роботи групи експертів, які на доручення Президента мали напрацювати зміни до мовного закону. Які результати цієї роботи невідомо. Верховна Рада може їх розглянути вже у вересні.