Україна входить до ТОП-10 світових лідерів індустрії інформаційних технологій
Такі дані Європейської бізнес Асоції. Останні 5 років щорічне зростання українського ринку високих технологій становило 30-40%. Проте учасники ринку переконані, цього замало.
Для подальшого активного розвитку галузі необхідно створити спеціальній сприятливий режим, адже світові конкуренти українського ІТ-бізнесу мають подібні преференції.
Лідерам світової ІТ-індустрії створили сприятливі умови
"Індія, Китай, Білорусь, Бразилія вони вже всі прийняли відповідні закони і галузь ІТ індустрії розвивається у них дуже добре і приносить величезні доходи державі", - розповів засновник Telesens International Ltd Едуард Рубін.
За розрахунками Комітету Європейської бізнес асоціації з інформаційних технологій, у разі ухвалення пропозицій бізнесу, у поточному році можна очікувати збільшення надходжень до бюджету від ІТ сектору на рівні 180 млн. грн.
Світова практика, та досвід інших країн показують, що саме податкові пільги та спеціальні режими є запорукою зростання вказаного сектору. У ЄБА переконані, що сьогодні слід внести низку правок у існуючий законопроект, що передбачає покращення умов ведення ІТ бізнесу. Так, учасники ринку вважають найоптимальнішою модель оподаткування за принципом "5/5/5м.
Податкова ставка має становити 5%
"5% єдиний соціальний податок, 5% прибутковий податок фізособи, і 5% податок з прибутку компанії. Законопроект який є і який розроблявся трохи раніше пішов більш консервативним шляхом, там ставки 10% прибуткової фізособи, стандартна ставка єдиного податку складається з двох мінімальний зарплат і 16% прибутковий податок з компаній", - каже генеральний директор GlobalLogic Ukraine Роман Хміль.
Сьогодні у Верховній Раді на розгляді знаходиться законопроект яким передбачено надання преференцій ІТ компаніям лише на 5 років. Проте учасники ринку вважають таку ініціативу безперспективною, адже жодна іноземна компанія не прийде в Україну лише на 5 років, інвесторам потрібні довгострокові гарантії. А щоби запобігти тінізації бізнесу, пропонують розробити прозорий механізм реєстрації та контролю діяльності ІТ- компаній.
"Реєстрація компаній робиться через податкову адміністрацію і компанія, коли стає об'єктом спецрежиму, вона публікується на сайті ДПАУ, так громадські організації можуть проводити моніторинг таких компаній", - пояснює голова Комітету ЄБА з ІТ Володимир Бек.
В Україні бракує кваліфікованих програмістів
Заважає динамічному розвитку індустрії і ще одна ключова проблема - дефіцит кваліфікованих кадрів, зауважують учасники ринку. Кількість випускників сьогодні не задовольняє потреби ринку, і без рішучих дій у майбутньому така тенденція тільки посилиться.
"Ми поставили перед собою мету разом з керівниками компаній, разом з керівниками відділів кадрів, ми хочемо впливати на кількість випускників, яке випускається в Україну за напрямками ІТ", - переконує генеральний директор Itera Consulting Ukraine Ігор Мендзебровський.
Сьогодні лідерами ринку високих технологій в Україні є такі міста як Харків, Львів та Київ. Водночас саме у столиці виконується найбільший обсяг робіт у сфері інформаційних технологій.