Кластери – новий двигун для розвитку регіонів

24 листопада 2016, 12:25
Читать новость на русском

Долина Напа в Каліфорнії є однією із найвідоміших винних локацій світу, хоча в регіоні виробляється лише 4% американського вина. Завдяки чому їй вдається приваблювати більше 3 млн туристів на рік? І як використати цей досвід в Україні?

Секрет успіху долини Напа – у моделі взаємодії, яку використовують місцеві виробники. Ще у 1950-х роках власники найбільших винарень зрозуміли, що лобова конкуренція вбиває потенціал регіону. Тому обрали для себе метафору Олімпійської команди: "Кожна винарня хоче отримати золото, але тренуємося ми разом". Вони почали регулярно спілкуватись і міркувати над тим, як зробити свою долину найкращим винним регіоном світу.

Сьогодні долина Напа – це понад 400 винарень, практично кожна з яких має дегустаційні зали або ресторани для відвідувачів, 105 готелів та апартаментів, 125 ресторанів, аеропорт, який приймає приватні та чартерні рейси, сім полів для гольфу тощо. У 2014 році долину Напа відвідали 3,3 млн туристів і витратили там $1,63 млрд. Можна сказати, що тут продають не вино, а квиток на канікули. А конкуренти місцевого бізнесу не Бордо, а Лас-Вегас, Нью-Йорк і Париж.

Власники винарень долини Напа створили те, що у 1990 році Майкл Портер назвав бізнес-кластером. Це сконцентровані за географічною ознакою групи взаємопов’язаних компаній, що конкурують, співпрацюючи. Сьогодні прогресивні країни розглядають свою конкурентоспроможність через призму кластерів, а не галузей. Такий підхід дає змогу об’єднувати групи людей, об’єднувати бізнеси й університети навколо конкретних спеціалізацій. Така взаємодія спроможна породити ціле, яке є більшим від суми його частин.

Саме кластери можуть стати двигунами соціального та економічного розвитку в українських регіонах. Це непростий, але дуже ефективний концепт. Кластери – це багатство, яке притягує багатство. І це не тільки про гроші, а й про людей, робочі місця, інновації, таланти, зв‘язки. Кластери – це утворення, які можуть поєднуватись між собою, для них не існує адміністративних кордонів та мовних обмежень. І вони здатні мультиплікувати наші зусилля.

Саме тому Києво-Могилянська бізнес-школа разом з міжнародною агенцією Cluster Navigatos запускає конкурс кластерів України, за результатами якого управлінці з амбіціями отримають грант на навчання у першій в Україні "Школі розвитку кластерів".