Колишній офіцер розробив систему виявлення міни "на нюх"
Знешкодження мін - складний і небезпечний процес. Однак йому передує більш ризикована операція - виявлення бойових снарядів. Сапери рідко коли знають, де конкретно схована вибухівка, тому доводиться опрацьовувати великі території.
Спростити чи навіть врятувати життя військовим дозволить винахід Аві Буцагло-Йореша. Колишній офіцер ізраїльської армії розробив систему, яка вміє виявляти міни "на нюх".
“Кожна речовина та матеріал залишають свій слід на довкіллі. Міна не виняток. До складу вибухівки, зазвичай, входить нітроген, і саме цей елемент залишає відбиток на ґрунті та рослинах”, - розповідає розробник саперної системи Аві Буцагло-Йореш.
Усе почалось з вивчення супутникових зображень замінованих територій. Увагу приділили картинкам із гіперспектральної камери. Винахідник порівняв їх з фотографіями регіонів, де бойових снарядів точно немає, і помітив на рослинах сліди унікальної хімічної речовини. Як виявилось, це ізотоп нітрогену 15N, який у природі в такій кількості не зустрічається.
Що головне, рослини біля вибухівки мають особливе випромінювання. Його видно за допомогою спеціальної камери, яку можна встановити на літаку.
“Таким чином, тепер ми можемо знаходити міни з повітря. І тут одні переваги. Для початку, можна оглянути велетенську територію за короткий проміжок часу. Система автоматично позначає підозрілі місця на карті, і потім спеціалістам потрібно буде лише перевірити їх. Крім того, стандартні детектори не бачать вибухівку з пластику, тому сапер може просто наступити на неї. А камері все одно, яка оболонка у міни”, - каже Аві Буцагло-Йореш.
Бойове хрещення нова система пройде в Анголі. Там, за оцінками ООН, після Громадянської війни, яка тривала 27 років, залишилось близько 15 мільйонів мін.