Крупним планом: Приватні підприємці згортають свій бізнес через стихійних торговців
Селяни продають вирощене власноруч, або перекуплене в односельців майже всюди. Їм не доводиться платити за місце на ринку,у середньому це близько 50 гривень, вони оминають всі дозвільні і бюрократичні процедури.
"Вони створюють нездорову конкуренцію торгуючим офіційно на ринку. Відповідно, наша реакція на це - негативна. Можливостей правових боротися з цим у нас, на жаль, немає ", - каже генеральний директор Лук'янівського ринку Ерфан Кудусов.
Можливостей правових боротися з стихійним ринком у нас, на жаль, немає
Великі транспортні вузли, підземні переходи, території, прилеглі до станцій метро зайняті стихійними торговцями. Водночас, якість та безпеку продуктів, якими вони торгують не може гарантувати ніхто. Місця ж продажу є розсадниками інфекційних хвороб. Адже стихійні харчові ринки - це часто сміття, відходи, бездомні тварини, пацюки, миші та комахи.
"Може бути сальмонельоз. Може бути брюшний тиф. Рідко, але може бути. Це може бути навіть холера. Це – вірусний гепатит. Це дуже багато глистяних інвазій", - розповідає начальник Оболонського відділу Держсанепідслужби в м. Києві Дмитро Дерев'янко.
М'ясо, яке продається на стихійних ринках, не проходить ветеринарний огляд на місці забою тварин, а нерозпроданий товар не зберігається у холодильниках. На відміну від м'ясних лавок, де приймаються лише цілі туші тварин, стихійні торговці продають їх шматками. Проконтролювати якість в цьому випадку неможливо.
"Більшу частину тих, хто продає продукти тваринного походження, то це все продукти не власного, а перекупленого товару ", - каже начальник Оболонського відділу Держсанепідслужби в м. Києві Дмитро Дерев'янко.
Стихійні торгівці також часто створюють незручності для пересування городян, особливо в часи пік.
Легальні торговці стверджують, що їхні стихійні конкуренти діють з дозволу міліції. Замість плати за місце на ринку бабусі платять правоохоронцям.
Міліція сьогодні кришує все
"Міліція сьогодні кришує все. Якщо громадянин чи юридична особа робить якесь порушення і діє всупереч встановленим заборонам нормами Адміністративного, Цивільного чи Кримінального судочинства, явно сьогодні все кришується. Ну мені розказували: яйцями беруть, яблуками, морквою, капустою", – говорить народний депутат, генерал-лейтенант міліції Геннадій Москаль.
Офіційно в МВС не заперечують, що випадки корупційної співпраці працівників міліції з стихійними торговцями - можливі. Але кажуть, що вони поодинокі.
Згідно зі статтею 160 Адміністративного кодексу, міліція має право складати адміністративні протоколи за "торгівлю в непристосованих місцях". За це передбачений штраф від 17 до 119 гривень, а за торгівлю промисловими товарами – від 102 до 255 гривень з конфіскацією.
Селяни, що торгують на вулицях Києва, кажуть, що платити 50 гривень за місце на ринку для них - занадто дорого, адже заробітки ж в середньому складають 80-100 гривень на день.