Крупним планом: Всі повнолітні в Україні зможуть придбати травматичну зброю
Українці зможуть стріляти один в одного гумовими кулями. Озброїти громадян травматичною зброєю вирішив уряд.
Один пістолет може приносити продавцям зброї по $200-300
Кабінет Міністрів затвердив і відправив на доопрацювання законопроект, який дозволить всім громадянам старшим 18 років купувати травматичну зброю. Розширення доступу до травматичної зброї обіцяє надприбутки підприємствам, які її виготовляють.
“Це ті структури, які виробляють травматичну зброю, або переробляють її з існуючої бойової. В даному випадку мова йде про те, що її хочуть виробляти в великому обсязі і переробляти. Це і є бізнес-інтерес. Просто для того, щоб це були надприбутки вони хочуть реалізувати це в масштабах цілої країни. Можуть по 200, по 300 баксів на кожному стволі заробляти”, - каже голова наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін.
В Україні травматичну зброю виробляє вінницьке підприємство “Форт”, що діє в системі Міністерства внутрішніх справ. Воно займається як виготовленням нової травматичної зброї, так і переробкою вогнепальної, що надходить з армійських складі.
Ще два підприємства в Києві та Харкові займаються переробкою травматики з бойової зброї. Експерти підозрюють, що саме цим підприємствам і сприяє український уряд.
Щоб отримати пістолет, потрібно викласти мінімум 1 тисячу гривень?
Ширяться чутки, що серед співвласників вінницького підприємства “Форт” можуть з’явитися приватні особи. У фінансову зацікавленість керівників Міністерства внутрішніх справ не вірить голова парламентського комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктор Чумак.
“Говорити про те, що це якась бізнесова оборудка Міністерства внутрішніх справ, або міністра Захарченка, або ще якогось міністра, на мій погляд, теж не зовсім правильно. По-перше, тому що ціна цього травматичного пістолета не низька. Я думаю, що кожний українець його не зможе купити. А по-друге, я не думаю, що всі масово побіжать купувати пістолети”, - каже голова комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктор Чумак.
Поки що право на придбання травматичної зброї мають лише народні депутати, журналісти, співробітники правоохоронних органів, судді. Для отримання дозволу на придбання травматичної зброї необхідно написати клопотання на ім'я начальника місцевої дозвільної служби МВС, прикласти до нього медичний висновок про відсутність протипоказань на володіння зброєю, довідку про здачу іспитів з матеріальної частини зброї та квитанцію про оплату послуг з прийому іспитів. Вся процедура обійдеться приблизно в 1 тисячу гривень.
Дозвіл на зброю може збільшити кількість злочинів
За даними МВС, в 2013 році у користуванні громадян перебувало 180 тис 652 одиниці травматичної зброї. Придбати травматику можна в звичайному магазині мисливської зброї. Там скаржаться, що попит на неї останнім часом зменшився.
“На жаль зараз не дуже багато купують. Будемо казати що в місяць дві-три одиниці. Дуже багато здають зброю.Хочуть продати, щоб мати якість гроші. Вже не хочуть її мати”, - каже директор магазину зброї "АРМ ЕЛІТ" Юрій Буневич.
Між тим, в разі ухвалення закону про травматичну зброю, попит на неї, вочевидь, піде вгору. Експерти попереджають - це може призвести до різкого збільшення збройних злочинів, як це вже відбулося в сусідній Росії, де травматична зброя легалізована.
“Відносна доступність травматичної зброї з точки зору її ціни, безконтрольність з точки зору наслідків використання значно збільшить можливість якихось конфліктних ситуацій. А ми розуміємо, що в першу чергу кинуться купувати цю зброю саме ті, хто схильні до цих конфліктів: два водія щось не поділили, один одному в закладі щось сказав. Це вже є конфлікт, який з прийняттям цього закону може почати вирішуватись в тому числі з використанням зброї”, - каже президент Української федерації професіоналів безпеки Сергій Шабовта.
Натомість прибічники легалізації травматичної зброї зауважують, що вона - інструмент лише в руках зловмисника.
“Зброя - це лише засіб вчинення злочину. Доступність, наприклад, кухонних ножів створює певні умови для вчинення злочину. Але доступність кухонного ножа не є причиною злочину з використанням кухонних ножів”, - каже кримінолог з Інституту держави і права НАН України Олександр Костенко.
Протестуючи проти легалізації травматики, Асоціація власників зброї і Федерація професіоналів безпеки, виступають за право українців на володіння короткоствольною вогнепальною зброєю. Вони стверджують, що зброя в руках потенційної жертви стримає нападника.
“Наявність зброї може зупинити від якогось злочинного посягання, злочинного нападу. Таке безумовно підтверджується. Презумпція, що жертва може дати відповідний захист собі і захист з використанням травматичної чи не травматичної, навіть бойової зброї, це є стримуючим фактором і досвід свідчить про це”, - каже кримінолог з Інституту держави і права НАН України Олександр Костенко.
Пересічні українці вірять, що наявність зброї захистить їх від нападника
Більшість опитаних киян остерігаються, що травматична зброя може бути використана злочинцями. Втім, деякі сподіваються, що травматика захистить від зловмисників.
“Я дуже часто потрапляю в ситуації, коли я не можу з них викрутитись, при тому що я не ходжу по якихось Троєщинах чи Борщагівках. Я живу в центрі Києва і мені доводиться захищатися або якоюсь грубою словесною формою, або фізичним елементарним відштовхуванням, і не завжди це виходить. Бажання статевих стосунків, коли вони неможливі, на жаль, породжує дуже багато проблем. І жінці потрібно якось захищатися”, -каже киянка Соломія.
“У нас молодь - самі знаєте. Пару пляшок пива вип'є і на подвиги тягне. Це не для нашої країни. У нас не той народ. В Америці теж - бачите. У школу прийшов - там постріляв дітвору”, -каже киянин Дмитро.
Після дозволу травматичної зброї чимало українців, ймовірно, озброяться. Втім, їм доведеться звикнути до думки, що зброя може бути наставлена і на них.