Активна фаза Майдану: як це було 4 роки тому
18 лютого у Києві на Майдані і на вулиці Інститутській згадували Героїв Небесної сотні. Біля меморіалу – на місці кривавого протистояння – уже відбувся молебень. Людей прийшло небагато. Понад сотню. Приносили квіти і запалювали лампадки.
Молитва, панахида і спогади. Це сьогодні вулиці Інститутська та Грушевського всіяні квітами, 4 роки тому тут були барикади і палали шини.
"Я цей день пам'ятаю погодинно. Приблизно о 14:30 я вже лежав без пам'яті, майже труп. Десь в о 15-й годині мене привели до тями, а в 16-й зашили морду, перемотали ребра і відправили в лікарню", – згадує тодішній заступник сотника 3-ї сотні Самооборони Майдану Євген Радченко.
Саме 18 лютого майданівець з побратимами потрапив під кийки "беркутівців" і "тітушок" в Маріїнському парку. Та бої розпочались значно раніше. Зранку люди мирною ходою рушили до Верховної Ради з вимогою повернути Конституцію редакції 2004-го року. Але там їх чекав кордон із силовиків.
Читайте також: Розстріли на Майдані: журналіст спростував чутки про кількість загиблих і спалення у крематоріях
Саме навколо Верховної Ради, на вулиці Шовковичній, де тоді розташовувався центральний офіс "Партії регіонів", та біля стадіону "Динамо", в Маріїнському парку, "беркутівці" з пагорбів та дахів розстрілювали активістів гумовими кулями, закидували гранатами та труїли газом. Вже по обіді повідомляли про декілька десятків поранених. І перших загиблих.
Цього ж вечора силовики оголосили антитерористичну операцію. Метро зупинили, а міліціонери рушили на штурм. Активістів відтіснили до Майдану Незалежності, там їх почали поливати з водометів і розстрілювати з помпових рушниць. Як стемніло, "беркутівці" спробували прорвати барикаду БТРом, та його зупини "коктейлі Молотова".
Штурм Майдану зупинили лише о 23:30. А вже близько півночі загорівся Будинок профспілок. За повідомленнями очевидців, підпал здійснили "беркутівці", за іншою інформацією – у будівлю провокатори кинули "коктейль Молотова". Цієї доби загинуло 25 людей.