Чому прихід світової компанії IKEA в Україну може завершитися скандалом

12 жовтня 2018, 13:00

Як тепер виявилося, анонсований президентом України прихід світового гіганта з виробництва та продажу меблів IKEA заплановано саме в торговий центр забудовника Вагіфа Алієва, який опинився у епіцентрі скандалу.

Минулого місяця піар-кампанія з переобрання Порошенка на другий термін поповнилася новим пунктом. Тепер Порошенко як досягнення свого президентства "продає" виборцям прихід на український ринок шведської компанії IKEA, що відома своїми високими антикорупційними вимогами.

Читайте також: IKEA в Україні: топ-10 фактів про шведського меблевого гіганта

"Прихід IKEA свідчить про зменшення корупції", – поспішив оголосити один з політтехнологів Порошенка Віктор Уколов, який відповідає за написання так званих "темників" – тез, з якими лояльні до Порошенка політики та експерти мають ходити на телеканали, аби агітувати за чинну владу.

Справді, компанія IKEA не платить хабарів, а тому поява її торгових центрів є сигналом ринку про зменшення корупційних ризиків. Але правда полягає в тому, що IKEA не заходить на український ринок шляхом придбання земельної ділянки та побудови на ній свого великого торгового центру з відповідними підключеннями та дозволами. А це все саме ті процедури, за які в Україні вимагають хабарі.

Ні, IKEA збирається просто орендувати одне з приміщень в торгово-розважальному комплексі, який зводить у Києві забудовник Вагіф Алієв, який вже створив в українській столиці декілька сумнівних об’єктів, зокрема – прямо на Печерських пагорбах, що назавжди зіпсувало вигляд на місто з лівого берега.


Вагіф Алієв

Цей торгово-розважальний комплекс, який має прийняти анонсовану Порошенком IKEA, будуть впритул до відомої київської будівлі – так званої "літаючої тарілки", яку експерти в галузі архітектури називають шедевром у стилі "бруталізм", що був популярний півстоліття тому та назавжди пішов у історію.

Читайте також: Не "Приватом" єдиним: який банк підім'яв під себе Порошенко і скільки "плюшок" з того має

Уже декілька років активісти руху Save Kyiv Modernism – в перекладі "зберегти київський модернізм" – ведуть кампанію з метою захистити від знищення цю будівлю, спроектовану в 1971 році архітектором Флоріаном Юр’євим, який попри поважний 89-річний вік, також долучився до кампанії та відстоює її збереження. Окрім іншого, всередині цього приміщення розташований унікальний акустичний зал для музичних концертів.

Тарілка знаходиться на балансі Міністерства освіти і науки України, яке на умовах ремонту передало "тарілку" разом з шістьма тисячами квадратних метрів в оренду на 50 років компанії Алієва. І якраз на території поруч з тарілкою цей забудовник споруджує торгівельно-розважальний центр Ocean Mall, паралельно реставруючи частину будівлю "Тарілки".

Однак, роботи проводяться без проекту забудови, і до сьогодні ні активісти, ні Міністерство освіти, ні навіть депутат не можемо ознайомитися з проектом торгівельно-розважального центру.


"Літаюча тарілка" в Києві

Разом з громадськістю, я неодноразово брав участь у нарадах за участі міністра освіти і науки Лілії Гриневич, аби Алієв надав проект, щоб зняти всі підозри щодо поглинання "тарілки" агресивним забудовником. Але кожного разу він озвучує лише про перенесення строків презентації, паралельно прискорюючи будівництво.

У Києві подібна поведінка може свідчити про бажання збудувати на власний розсуд, а потім схилити чиновників визнати вже новий стан речей, а особливо недоговороздатних залякати або купити.

Із власних джерел стало відомо, що забудовник хоче інтегрувати унікальну "тарілку" в майбутній торгівельно-розважальний центр Ocean Mall та зробити вхідною частиною, що повністю зруйнує її архітектурну цінність. Більше того, в забудовника з’явився союзник всередині Міністерства освіти – приставлений до Гриневич за квотою "Народного фронту" заступник з юридичних питань Роман Греба.

Як член антикорупційного комітету Ради я раніше стикався з ним – саме він саботував процес створення незалежного органу – Національного агентства запобігання корупції.


Роман Греба

Пригадую, у далекому 2015 року, коли всі були сповнені ентузіазму і сил, для запуску НАЗК було потрібно створити незалежний номінаційного комітет, за який відповідав тоді Греба як заступник міністра Кабінету міністрів.

Читайте також: Як Порошенко і Гройсман замість боротьби з корупцією влаштували боротьбу між собою

Цей процес супроводжувався відвертими фальсифікаціями, на збори було звезено кишенькових активістів та відверто "фейкові" громадські організації, які ніколи не займалися боротьбою з корупцією, частина з них були зареєстровані в зоні АТО і так далі – з однією метою: не дати створити незалежне Агентство запобігання корупцією.

У результаті громадські активісти проводили акції протесту, Євросоюз сказав, що не зарахує створення такого НАЗК як виконання вимог безвіза, а Україна втратили цілий рік, якого вистачило для того, щоб корумповані клани обеззброїли НАЗК – і причетний до цього чиновник став заступником міністра освіти та відверто зневажає всі зусилля активістів тепер у протистоянні з забудовником.

На жаль, навіть позитивні новини про прихід шведської компанії IKEA наражаються на сумні українські реалії, можливу корупцію та репутаційні ризики. Саме тому, незалежно від того, де ви мешкаєте, в Києві, Львові, інших обласних центрах чи районах, в умовах саботажу влади саме люди мають бути рушієм змін. Влада належить нам – і лише тимчасово вона узурпована корумпованими кланами.