Довгобуди в Києві мають ліквідуватися через публічні торги, — експерт
Якщо виставляти київські довгобуди на аукціон, інвестори хоча б частково зможуть повернути кошти, вкладені в житло, а довгобуд має шанс перетворитися у новобудову.
Про це в ефірі Телеканалу новин "24" заявила юрист, експерт з питань незаконної забудови, радник фракції "Об’єднання "Самопоміч" в Київраді Ольга Балицька.
На сьогодні доцільно й вкрай необхідно створити законодавчі процедури, щоб через певний час довгобуд ліквідувався через публічні торги або аукціон з компенсацією інвесторів, які вклалися в нього. В такому випадку всі отримають зиск — інвестори хоча б частково повертають кошти, вкладені в житло, а довгобуд має шанс перетворитися у новобудову. Якщо на це місце прийде новий інвестор, він використає цю земельну ділянку для своїх потреб і тим самим раціонально використає землю столицю,
— впевнена Балицька.
За словами юриста, довгобуди не лише псують образ міста, але й є небезпечними для його жителів.
"Довгобуди без дозволу займають земельні ділянки — найважливіший ресурс міста Києва. Довгобуди також псують зовнішній вигляд міста й воно вже не виглядає таким гарним. Довгобуд – це шалена небезпека, навіть той навколо якого є паркан. Він несе небезпеку як для дорослих, так і для дітей, які можуть залізти на недобудову й покалічитися. Кожного року, поки стоїть довгобуд шанси його добудувати, шанси його продати, відчужити і т. і. зменшуються", — відзначила експерт.
За її словами, наразі не існує реальних юридичних механізмів, за допомогою яких інвестори можуть повернути кошти, вкладені в довгобуди.
Є багато популізму, але, фактично, інвестор залишається сам на сам з довгобудом. Люди в нас молодці, постійно вигадують схеми базуючись на чинному законодавстві, створюють кооперативи, об’єднуються, через судові рішення отримують у свою власність свої довгобуди й намагаються добудувати проблемні забудови. Але, як з юридичної точки зору, так і з практичної точки зору, ця схема має багато перепон. В будь-якому довгобуді є частка власності самого забудовника. Як правило ця частка є достатньо значною. Як інвестори можуть об’єднуватися, враховуючи інтереси забудовника, якого вони не можуть знайти. Як створювати кооперативи, де знаходити кошти на добудову цих будинків? В умовах економічної кризи такі питання постають особливо гостро,
— наголосила Балицька.