Громадський бюджет: у містах України обрали кращі проекти для фінансування

19 жовтня 2018, 21:38
Читать новость на русском

Не спостерігачі, а безпосередні учасники. Уже третій рік поспіль кияни самі визначають, на що витрачати бюджетні гроші. Таку можливість їм надає громадський бюджет. Випробували його не тільки в столиці, а й в інших містах України.

Ще у 2016 році замість новенької бруківки біля однієї зі столичних шкіл були старі пішохідні доріжки. Гроші на сучасне покриття знайшлися у громадському бюджеті. Але спочатку був проект, який набрав потрібну кількість голосів.

Читайте також: Рада прийняла держбюджет-2019: куди підуть гроші українців

І у такий спосіб в Україні вже реалізували чимало ініціатив. Третій рік поспіль у Києві обирають кращі громадські проекти. Їх на розгляд подають самі кияни. Вони ж визначають де і що потрібно побудувати або відремонтувати за бюджетні гроші. На сайті Бюджету участі розміщують заявки і потім за них голосують.

Було подано більше 1000 проектів на загальну суму більше півмільярда гривень. 940 з них допустили до голосування, з них 340 є переможцями,
– розповів перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Микола Поворозник.

На їх реалізацію передбачено 150 мільйонів грн. Свої громадські бюджети окрім столиці мають півтори сотні українських міст та одна область – Полтавська. Головне, у цій справі, – довіра – кажуть на місцях.


Громадський бюджет у Києві та Львові


Бюджет участі у Краматорську та Бердянську

У Житомирі, де на фінансування чекають 80 проектів, вже зчинився скандал через непрозоре голосування. За словами міського голови Житомира Сергія Сухомлина можливий навіть такий сценарій: "Це відміна голосування і відміна бюджету участі на цей рік".

Читайте також: Як американські волонтери створили неймовірної краси місто Хавр де Грейс: мальовничі фото, відео

Звістка шокувала директорку місцевої школи. Олена Нечипорук – авторка одного з проектів, у якого вже більше тисячі прихильників. "Це неприпустимо. Ми на цьому місці хотіли б зробити якісне футбольне поле зі штучним покриттям", – сказала авторка одного з проектів Бюджету участі Олена Нечипорук. Каже, торік завдяки громадському бюджету у школи з'явився спортивний майданчик. Вірить: футбольне поле теж отримають.


В Маріуполі планують розробити "Алею Героїв"

А от у прифронтовому Маріуполі такий бюджет цього року запрацює вперше. Найбільше голосів, незважаючи на спротив окремих чиновників, місцеві віддали за проект з будівництва "Алеї героїв".

У нас вже є пам'ятник добровольцям. Хочемо в тому ж місці поставити фотографії наших маріупольських фотографів, на яких будуть відображені герої цієї війни,
– зазначив співавтор одного з проектів Бюджету участі Кирил Вишняков.

Суми бюджетів, їхні спрямованості у різних міст різні. Спільним є те, що запропонувати проект і зробити свій вибір може кожен. Виконавців робіт визначають через тендер.