Рада у першому читанні схвалила закон про столицю: про що він

3 жовтня 2019, 12:00
Читать новость на русском

Депутати Верховної Ради у першому читанні схвалили проєкт закону про місто Київ – столицю України, що має номер №2143-3. Таким чином, документ взято за основу. Відповідно до нього, повноваження та посади київського міського голови і голови Київської міської держадміністрації розподіляються.

Законопроєкт про столицю підтримали 244 парламентарі, водночас 60 висловилися проти, 30 утрималися та 53 не голосували. Загалом взяли участь у голосуванні 387 осіб.

Цікаво! Посади голови КМДА може не бути в новому законі про столицю

Найбільше голосів було від "слуг народу" – 234, також проєкт закону підтримали 10 позафракційних нардепів. Натомість проти висловилися 19 парламентарів від "Опоплатформи – За життя", 23 – від "Європейської солідарності", 1 – від "Батьківщини" та 15 – від "Голосу".


Як голосували фракції за закон про столицю

Що відомо про закон про столицю

Загалом у парламенті різні фракції зареєстрували чотири закони про столицю. Два з них, а саме №2143 і №2143-3 внесли депутати від фракції "Слуга народу". Раніше Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував прийняти за основу законопроєкт №2143-3. Автори цього документу – група з 21 депутата, серед яких – голова пропрезидентської фракції Давид Арахамія, перший віце-спікер ВР Руслан Стефанчук і перший заступник голови фракції Олександр Корнієнко.

Про що мовиться у законі про столицю

Відповідно до нього, має бути створено нову систему організації та здійснення місцевого самоврядування та виконавчої влади у Києві. Зокрема, автори документу пропонують відновити районні ради як представницькі органи жителів районів. Водночас буде розділено повноваження та посади київського міського голови і голови Київської міської державної адміністрації.

Таким чином, київський міський голова очолюватиме Київський магістрат (виконавчий орган Київської міської ради) та головуватиме на засіданнях Київміськрадиє. Натомість голова Київської міської державної адміністрації буде здійснювати нагляд за дотриманням Конституції та законів України з боку органіва місцевого самоврядування та координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади .

Також проєкт закону про столицю передбачає:

  • спеціальний статус Києва;
  • реалізацію столичних функцій Києва;
  • адміністративно-територіальний устрій Києва;
  • організацію міського життя на засадах сталого розвитку міста;
  • взаємодію територіальної громади міста Києва та територіальних громад населених пунктів Київської області;
  • місцеве самоврядування Києві;
  • статус київського міського голови та його заступника з фінансових питань, заступника київського міського голови – керуючого справами Київської міської магістрату та заступника київського міського голови – головного архітектора міста Києва;
  • порядок забезпечення главою КМДА дотримання у Києві Конституції і законів України;
  • стратегічне планування у Києві;
  • стратегічні документи щодо розвитку міста Києва;
  • інформаційні системи міста Києва;
  • механізм контролю, аудиту та моніторингу в місті;
  • функціонування Ратуші як єдиного вікна надання послуг;
  • проведення позачергових виборів у Києві 8 грудня;
  • скорочення Київради з 120 до 84 депутатів.

Зверніть увагу! Битва за Київ: що можуть показати вибори?

Зауважимо, що 4 вересня Кабмін ухвалив рішення про звільнення мера Києва Віталія Кличка з посади голови Київської міськдержадміністрації. Однак в Офісі Президента документ поки не підписали. Згодом мер Києва Віталій Кличко звернувся до Верховної Ради з проханням розпустити Київську міську раду та призначити у столиці дострокові вибори. Усій цій ситуації передували заяви голови Офісу Президента Андрія Богдана, який переконував, що Кличко займає місце голови КМДА незаконно.