Коли українці святкуватимуть Медовий Спас у 2024 році: яких традицій варто дотримуватися

31 липня 2024, 10:00
Читать новость на русском

Наприкінці літа віряни традиційно святкують Медовий Спас. Раніше свято припадало на 14 серпня, тоді також починався Успенський піст. Однак дата змінилася, оскільки ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар.

Цього року українці відзначатимуть Медовий Спас вже завтра, 1 серпня. Свято, до речі, має ще декілька назв: Маковея, Спас на воді та Мокрий Спас. Більше про історію та традиції розповість LifeStyle 24

Важливо Які головні релігійні свята будуть восени 2024 року: дати за новим церковним календарем

Медовий Спас: історія свята

Свято отримало таку назву, оскільки у цей день традиційно починали збирати мед. Після цього люди йшли до церкви, щоб його освятити. У кошик, крім того, ставили воду. Спас – бо Спаситель, а у свято також відзначають Винесення Древ Хреста Господнього. Кажуть, що колись у Константинополі через спеку була погана вода, від якої люди хворіли, а інколи й помирали. Однак коли в місто винесли Хрест, усі недуги зникли. 

Згідно з біблійною легендою, це свято також називають Маковеєм, оскільки раніше були брати Маккавеї, які разом з мамою Соломією згодом стали мучениками, бо постраждали через християнську віру. 

Коли Медовий Спас у 2024 році / Фото Freepik

Вважається, що Медовий Спас бере свій початок ще з XII століття. Річ у тім, що якось до князя Андрія Боголюбського уві сні прийшла Божа сила, що зійшла на його військо. Після цього армії вдалося перемогти ворогів, тому правитель наказав йти у хрестові походи. Кажуть, що у свято ще дозволяється купатися у річках та озері. Наступними днями цього краще не робити, оскільки є повір'я, що можна притягнути хвороби. 

Медовий Спас: традиції свята

Під час Медового Спасу християни продовжують йти до храму, щоб святити мед – ця традиція наших предків збереглася й до нині. Господині печуть з нього пироги, а також готують кашу з пшона та роблять млинці. У свято страви повинна скуштувати вся родина, друзі та сусіди. Добре також поділитися ними з нужденними. Наші предки вважали, що освячений мед потрібно порозкладати по двору, щоб будинок був захищений.