Людина червня. Родіон Кірєєв
Нікому не відоме ще місяць тому прізвище Кірєєв сьогодні в усіх на слуху. Родіон Кірєєв - 31-річний суддя Печерського райсуду столиці.
Людина, на плечі якої ліг тягар розібратися в газових домовленостях 2009-го року колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.
Суддя є - біографії немає. Відомостей про Родіона Кірєєва обмаль: киянин, одружений, є дитина. Подейкують, що має родинні зв’язки з колишнім головою Державної податкової адміністрації України Олександром Кірєєвим. Професійну кар’єру почав в 2009-му суддею Березанського міського суду. Там юного служителя Феміди пам’ятають, однак поділитися біографічними відомостями колишні співробітники особливого бажання не виказують.
Більш охочими до розмов виявилися мешканці Березані. Не на камеру розказали: Родіон Кірєєв "ходив як "німець" - ні з ким не вітався, ні до кого не говорив".
Як випливає з декларації про доходи, статки пана Кірєєва невеликі: в 2010 році заробив майже 62 тисячі гривень. Має квартиру та два автомобіля: "ВАЗ" та "Хюндай Таксон". До столиці суддя перебрався лише навесні 2011-го завдяки указу чинного Президента. І одразу ж прославився. Завдяки процесу над Тимошенко. Тоді ж і з’явилися перші обвинувачення в заангажованності та керованості. Разом з тим, згідно з законом, справи судді отримують завдяки автоматичному розподілу, яким керує комп’ютерна програма.
"Я вважаю, що ця система не була автоматичною. Вона була автоматичною, але хтось її розписав, хтось сказав, хтось розписав цю справу для цього судді. Тому що я впевнений в тому, що всі більш досвідчені, знаючи, що дуже гнила справа, не взялися за це, просто відмовилися від цього. Знайшли суддю, якому видно десь щось сказали, що треба ж ще ж на пожиттєве призначатися в стінах Верховної Ради, треба ж відпрацьовувати своє пожиттєве", - каже народний депутат, "БЮТ-Батьківщина" Сергій Міщенко.
"Той, хто сьогодні буде намагатися, буде впливати на процеси, пов’язані з розподілом справ, передбачена кримінальна відповідальність за втручання в автоматизовану систему розподілу кримінальних або цивільних справ. Тому, сьогодні велика частина голів судів вони прагнуть не втручатися в цей процес", - каже народний депутат, ПР Сергій Ківалов.
Ще один аргумент опозиціонерів не на користь Родіона Кірєєва - його нібито непрофесіоналізм, який зумовлений браком досвіду. Натомість, у Вищий раді юстиції пояснюють - на аби кого мантію не вдягають.
"Людина веде процес неякісно. Вона входить в полеміку. Вона не веде себе як суддя, як професіонал, а він веде себе як студент. Отаке враження, що він із скам’ї, взяли його посадили і сказали: от як ти це зробиш - нецікаво. Головне, щоб був вирок", - каже народний депутат, "БЮТ-Батьківщина" Сергій Міщенко.
"Справи, які мають великий суспільний інтерес - вони завжди складні в плані психологічному, що суддя повинен вже мати певний досвід роботи, який дасть можливість йому неупереджено у відповідності з чинним законодавством приймати рішення. Але зважимо на те, що стаж роботи не є преференцією щодо отримання чи не отримання тієї чи іншої справи. І ми маємо певні проблеми з тим, що складні багатоепізодні справи достаються суддям, які не мають достатнього стажу роботи", - каже голова Вищої ради юстиції Володимир Колесниченко.
Як би там не було, а судова тяганина з Тимошенко хоча б на трохи, але зменшила кількість білих плям в біографії Родіона Кірєєва. Принаймні, в професійній. Згідно з інформацією, яку вдалося знайти ЗМІ, трудові заслуги ставленика Феміди в Березані різноманітністю не вражають: справи були малозначимими та обмежувалися штрафами порядку тисячі гривень. Натомість екс-прем’єрці нібито вдалося "накопати" більше.
"20 кримінальних справ з 32, які він розглянув, він закрив, маючи явні злочини, при чому, одна з справ - то там, де наркотиками торгували і виробляли наркотики представники діючої влади. Саме тому, я переконана, що суддя Кірєєв не просто так потрапив в цей зал судового засідання", - каже екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.
Натомість в Апеляційному суді Київської області ці данні спростували.
"В Апеляційному суді Київської області немає інформації про ухвалення суддею Печерського районного суду Києва Родіоном Кірєєвим неправосудних рішень. Таким чином, Апеляційний суд Київської області заявляє, що інформація, що суддя Кірєєв нібито виносив завідомо неправомірні рішення, не відповідає дійсності. Також не відповідає дійсності інформація, що суддя Кірєєв звільняв від покарання винних осіб", - каже заступник голови Апеляційного суду Київської області Євген Літвінов.
Розгляд справи по тимошенківським газовим угодам триває. А разом з нею росте популярність молодого судді. Його порівнюють з літературними персонажами: рядові громадяни за схожість з культовим фентезійним героєм Гаррі Поттером. Політики - з персонажем відомого російського письменника Івана Тургєнєва.
"Мені, чесно кажучи, це нагадує, коли на місце сторожового пса закону поставили такого цуцика Му-му, нічого не навченого. Оце от приблизно суддя Кірєєв сьогодні", - каже екс-голова МВС Юрій Луценко.
Але так, якщо і було, то лише на початку розгляду справи Тимошенко. За роботою судді Кірєєва особисто слідкує Президент, він і помітив прогрес молодого судді.
"Те, що дивився там новини, я бачив одного Кірєєва, зараз я бачу вже іншого. Він трошки адаптувався вже до цього процесу", - каже Президент України Віктор Янукович.
Два тижні судового процесу стали сагою про становлення Родіона Кірєва як особистості та професіонала у прямому ефірі. Водночас, справа Тимошенко дає змогу загалу побачити обличчя сучасної судової системи України. І чи буде воно схоже у свідомості українців на цуцика, пса чи чарівника, сьогодні не в останню чергу залежить саме від судді Кірєєва.