МАГАТЕ: Іран розробляє ядерну зброю

13 листопада 2011, 20:42
Читать новость на русском

9 листопада міжнародне агентство з ядерної енергії оприлюднило доповідь про іранську ядерну програму.

Уривки з доповіді невідомим чином просочилися в пресу напередодні, і фактично підтвердили те, чого увесь цивілізований світ з острахом чекав впродовж останніх років - Іран таки розробляє ядерну зброю.

Адже, як зазначили експерти МАГАТЕ, іранські науковці підозріло активно збагачують уран, комп’ютерно моделюють ядерні вибухи та навіть працюють над тим, аби модифікувати існуючі ракети під ядерні заряди. Тегеран доповідь МАГАТЕ дуже сильно обурила.
Адже країна вже котрий рік поспіль намагається переконати світ в мирній меті своєї ядерної програми. Виступаючи перед соратниками, президент Ірану Махмуд Ахмадінежад заявив: іранці - не самогубці, щоб розробляти ядерну зброю.

"Вони звинувачують цю націю в терорі та будівництві атомних бомб. Іранці - розумна нація, яка не виготовлятиме 2 бомби проти ваших 20-ти. Іранський народ побудує щось, на що ви не зможете відповісти і це мораль, етика, віра в Бога і правосуддя", - каже президент Ірану Махмуд Ахмадінежад.

Як відомо, найбільш негативно до іранської ядерної програми ставиться Ізраїль. Адже іранська влада неодноразово заявляла про необхідність фізичного знищення ізраїльської держави. Відтак, для Тель-Авіва наявність хоча б однієї ядерної боєголовки в свого найлютішого ворога автоматично б означало найвищий рівень загрози та, як найгірший варіант, ядерну війну. Офіційна позиція Ізраїлю в цьому питанні - силове розв’язання та превентивний удар по іранському ядерному центрі. в Тегерані про це знають.

“США, так само як і їхні цуценята і особливо їхній сторожовий пес в регіоні - сіоністський режим, повинні знати, що будь-який агресор, який посміє напасти на нас, буде розбитий вщент”, - каже духовний лідер Ірану Алі Хаменеї.

Проте найцікавішою є реакція міжнародної спільноти на звіт МАГАТЕ. Китай та Росія - постійні члени радбезу ООН - одразу ж виступили категорично проти будь-яких санкцій щодо Ірану. Москва поспішила застерегти Тель-Авів.

“Це вже не перший раз Ізраїль заявляє, що готується напаси на Іран. Наша позиція в цьому питанні добре відома. Це буде дуже великою помилкою, яка призведе до великих наслідків”, - каже міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.

В свою чергу США, які традиційно підтримують Ізраїль, зовсім не зацікавлені у силовому варіанті розв’язання проблеми - переконують експерти. Адже саме нападом на їхні бази у Перській затоці погрожує Іран у відповідь на ізраїльську агресію. Військові дії в регіоні, автоматично означають перебої з постачаннями нафти. Тож, Вашингтон закликає усіх добре подумати перед тим, як щось робити.

“В цій ситуації треба дуже обережно поставитись до можливих наслідків. І ці наслідки можуть не лише вплинути на Іран, а, що більш важливо, серйозно змінити ситуацію в регіоні, де перебувають наші війська. Отож, ми вважаємо, треба усе серйозно обдумати. Тому для нас важливим є те, щоб ми застосували усі можливі економічні санкції та дипломатичний тиск на Іран для того, щоб він все ж змінив свою поведінку у цьому питанні”, - каже міністр оборони США Леон Паннета.

Наразі ситуація, фактично, зайшла в глухий кут. Єдине, що утримує держави від силового розв’язання проблеми - інформація про те, що Іран поки що не має ядерної зброї. А це, як зазначають аналітики, дає шанс на вирішення проблеми дипломатичним шляхом.