Македонія змінює назву: як реагують жителі країни
Колишня югославська республіка Македонія таки змінить свою назву на Північну Македонію. 20 жовтня парламент з другої спроби ухвалив конституційні зміни.
"Це голосування направить Македонію ближче до Європейського Союзу та членство у НАТО. Це голосування ставить Македонію на шлях вступу до європейської сім'ї націй", – наголосив прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв.
Читайте також: Македонія змінює назву: з'явилась реакція ЄС і НАТО
А от президент країни – проти перейменування країни. Адже три тижні тому там провели референдум, на який прийшло лише 35% виборців. І хоч більшість із них сказали "за", голосування визнали недійсним через низьку явку.
Є для Македонії місце в НАТО та ЄС, але з гідністю, а не через тиск і шантаж. Референдум зазнав невдачі через низьку явку. Бо не можна нав'язувати рішення македонському народу,
– заявив президент Македонії Джорге Іванов.
Аналітики зазначили, що на референдум ішли лише ті, хто вболівав за майбутній вступ країн в ЄС і НАТО. Настрої ж македонців і справді неоднозначні.
Президент Македонії Джорге Іванов
"Це було безвідповідально бойкотувати референдум. Люди повинні висловлювати свою думку", – сказав житель Македонії Алессандр Петровскі.
Референдум показав, що люди не хотіли голосувати. А ось я за Європу,
– зазначив громадянин країни Ісмаїл.
Тепер, після вдалого голосування Греція обіцяє розблокувати інтеграційні процеси сусідів. Але зараз бунтує населення Греції. Мовляв, їхній уряд начебто сильно допомагатиме Македонії.
Ситуацію на Балканах підігріває ще Росія, яка намагається тиснути. На одних – через ситуацію з невизнаною республікою, на інших – заради своїх інтересів будівництва трубопроводів.
Цим рішенням Македонія принаймні зробила перший крок у членстві в НАТО у 2020 році і Євросоюзу у 2025 році. Щоправда, це ще не кінець у питанні перейменування країни. Ще одне формальне голосування у парламенті має відбутись у січні. А далі рішення має ратифікувати парламент Греції. Але процедуру перейменування в країні вже розпочали.
Навіщо потрібне перейменування Македонії?Питання зміни назви перед Македонією постало ще у 1991 році. Коли Греція почала тиснути на країну, оскільки назва була співзвучна з їхнім регіоном. Тоді втрутилась ООН і прийняли тимчасову назву – "Колишня югославська республіка Македонія", яку використовують і донині