Максим Мартинюк: електронні торги – новий етап земельних відносин
Дано офіційний старт електронних торгів в Україні. Відтепер право на оренду державних земель сільськогосподарського призначення можна отримати, не виходячи з дому чи офісу, а після впровадження мобільного додатка – просто на вулиці або в машині. Це вже не фантазії і не мрії, втомленого від перешкод і формальностей інвестора, а справжня реальність.
Такою оптимістичною звісткою поділився і дав їй оцінку перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк на сторінках інтернет-видання Бізнес НВ.
"Ця подія на кшталт Великого вибуху, після якого починається нова епоха", – порівняв він запуск електронних торгів зі створенням Всесвіту. А чому б і ні? Сьогодні будь-яке зрушення в бік справжніх ринкових відносин, особливо в земельній сфері, варті гігантських енергетичних витрат.
Отже, два потужних українських сервіси домовилися проводити аукціони з прав оренди землі на торгівельному онлайн-майданчику СЕТАМ. Офіційна угода була підписана Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру і Державним підприємством "СЕТАМ" Міністерства юстиції України.
Об'єдналися два ресурси на одному проекті не випадково. Саме цим організаціям належить першість в питанні впровадження криптографічної інноваційної технології Blockchain. СЕТАМ запустив у 2017 перші електронні торги арештованого майна, використовуючи розподілену базу даних Blockchain, а Держгеокадастр в тому ж році представив оновлений кадастр земель за новою технологією, надійно захистивши земельну базу даних від стороннього втручання. "Зустрілися два Блокчейна" – така робоча назва загального проекту, з яким Максим Мартинюк присвоїв категорію довіри – "надійність в квадраті".
Перший заступник поділився технічними подробицями проведення торгів правами оренди сільськогосподарських державних земель. Онлайн-майданчик для аукціонів працює на спеціальному модулі, який був розроблений на платформі OpenMarket, відомої покупцям арештованого майна. Виставлені на продаж перші лоти можна вивчити, пройшовши за посиланням land.setam.net.ua. Початок торгів через 30 днів після оголошення лотів. За ходом аукціонів можна стежити в статусі анонімного учасника. Система Blockchain контролює ставки, блокуючи будь-які втручання ззовні і всередині. Присутність на аукціоні не обов'язкова, все відбувається дистанційно-віртуально: купуєш право оренди в одному районі, а сам перебуваєш в іншому.
Сьогодні важко судити про майбутні результати електронного нововведення. Але вже зараз Максим Мартинюк бачить беззаперечні переваги земельних онлайн-торгів:
• простий доступ до торгів – є свій бізнес-план в АПК, заходь на сайт Держгеокадастру, інтенсивність оновлення якого 9,6 лота на добу, використовуй фільтри в залежності від твого ТЗ, задавай параметри ділянки, розміри якої, як правило не більше 8 гектарів, щоб впоратися і не зазнати фіаско;
• підвищиться привабливість АПК для інвесторів – в минулому залишаться витратні поїздки на місце торгів, необхідність повертатися за відсутніми документами тощо. І з'явиться непереборне бажання вкласти гроші в привабливу для бізнесу ділянку, не втрачаючи часу і сил; зростання кількості електронних торгів також мтане хорошою рекламою для потенційних інвесторів;
• до торгів будуть залучені приватні власники паїв – нарешті справжні господарі землі почнуть брати участь у фінансових процесах і таким чином готуватися до зняття мораторію: стежитимуть за торгами, порівнюватимуть ціни на сусідні ділянки, торгуватимуться з орендарями за кращу орендну ставку, та ставатимуть учасниками аукціонів.
"Очікується не швидкий, плавний перехідний період", – попереджає Максим Мартинюк. Потрібен час, щоб система стала зрозумілою і комфортною для всіх учасників електронних торгів. Він також нагадав про постанову Кабінету міністрів про те, що Держгеокадастр може використовувати для земельних аукціонів кілька онлайн-майданчиків. Це розширить доступ учасників до торгів.
Запросивши потенційних інвесторів через 30 днів стати учасниками аукціонів, Максим Мартинюк ще раз наголосив на важливості переходу земельних аукціонів в онлайн.
"Це відмінний проміжний результат трансформацій в земельній сфері, які відбуваються протягом останніх трьох років. Остаточною перемогою стане зняття мораторію і запуск ринку сільгоспземель в Україні".