Чи можуть ТЦК вилучати документи і що робити в такому випадку: юрист дав пояснення

8 вересня 2024, 07:35
Читать новость на русском

Джерело:

"РБК-Україна"

Через повномасштабну війну, яку розв'язала Росія, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Важливо розуміти, чи можуть у ТЦК вилучати документи у чоловіків.

Відповідь на це питання дав адвокат Дмитро Франчук виданню "РБК-Україна". Також юрист пояснив, як діяти у випадку незаконного вилучення документів.

Дивіться також Відстрочка від мобілізації, коли неповнорідний родич загинув на війні: закон набув чинності

Чи можуть у ТЦК вилучати документи військовозобов'язаних

Юрист пояснив, що ТЦК не мають права вилучати будь-які документи безпідставно.

Їхні повноваження обмежені перевіркою та вилученням виключно військово-облікових документів (військовий квиток, приписне свідоцтво) у випадках, передбачених законом,
– сказав Франчук.

Так, ТЦК мають право вилучати виключно документи, пов'язані з військовим обліком. Це можуть бути:

  • військовий квиток;
  • приписне свідоцтво;
  • тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
  • інші документи, які підтверджують придатність до військової служби.

"ТЦК не мають права вилучати у вас паспорт, посвідчення водія, банківські картки та інші документи, які не стосуються військового обліку", – наголошує адвокат.

Алгоритм дій, якщо в ТЦК документи забрали незаконно

Юрист пояснив, як діяти у випадку незаконного вилучення документів:

  • Вимагайте пояснення. Запитайте у представників ТЦК, на якій підставі вони вилучають ваші документи. Попросіть показати відповідний правовий акт або розпорядження, яке це дозволяє.
  • Зафіксуйте ситуацію. Якщо це можливо, запишіть розмову або зафіксуйте факт вилучення документів на відео. Це може бути важливим доказом у разі подання скарги.
  • Зверніться до поліції. У разі незаконного вилучення документів негайно зверніться до поліції з заявою про неправомірні дії. Ваша заява повинна бути офіційно зареєстрована, і ви маєте право отримати витяг з реєстру.
  • Подавайте скаргу до прокуратури або суду. Якщо поліція не діє або ситуація вимагає додаткових заходів, ви можете звернутися зі скаргою до прокуратури або подати позов до суду з вимогою повернути документи та притягнути винних до відповідальності.
  • Зверніться до правозахисних організацій. Існує низка правозахисних організацій, які можуть надати юридичну допомогу та підтримку у таких ситуаціях.

"Завжди пам'ятайте, що жодна установа, включаючи ТЦК, не має права порушувати ваші законні права. Якщо ви відчуваєте тиск або погрози, негайно шукайте юридичну допомогу", – резюмував адвокат.