УКР РУС
30 жовтня 2011, 14:31
4

Менше, ніж за рік оцінка України Європою суттєво погіршилась

"Відповідно до 49 статті Договору про Європейський Союз, Україна може подати заявку на членство в ЄС, як і будь-яка інша європейська держава, яка дотримується принципів свободи, демократії, поваги до прав людини та основних свобод і верховенства права".

Ці слова, зафіксовані у резолюції Європарламенту щодо України 25-го листопада минулого року. Не дивлячись на численні зауваження щодо місцевих виборів, які щойно відбулися, та стурбованості станом свобод в Україні, в українському МЗС минулорічний документ називали безсумнівною перемогою дипломатів.

Менше, ніж за рік українська влада спромоглася на отримання другої резолюції Європарламенту. Слова про перспективу членства лишилися, але додалися умови за яких ця перспектива існуватиме та занепокоєння політичними арештами.

"Європейський парламент занепокоєний тим, що судовий процес проти Тимошенко повністю суперечить проголошеній українським урядом відданості демократії та європейським цінностям. Висловлює занепокоєння певними ознаками згортання демократичних свобод, а також можливим перетворенням державних інституцій на інструменти здійснення партійних цілей та політичної помсти" - резолюція Європарламенту щодо України, 27 жовтня 2011 р.

Чи не головний месидж Європейських парламентарів офіційному Києву: якщо вирок Юлії Тимошенко переглянуто не буде, це поставить під загрозу підписання Угоди про асоціацію та її ратифікацію. Україна ж невпинно віддалятиметься від реалізації європейської перспективи.

Українська влада проблеми, на які вказує Європейський Союз, зокрема, у судовій системі, визнає і на словах готова виправляти. Щоправда, ні пари з вуст про справу Тимошенко.

"Які настрої в парламенті, таке й рішення. Воно збалансоване. Ті проблеми, які там є, на які вказує парламент європейський, вони існують в Україні, ми над ними працюємо. Багато з них - це проблеми попередніх років", - оправдовується Президент України Віктор Янукович.

Багато з проблем - це проблеми попередніх років

"Резолюція Європарламенту сьогоднішня вона фіксує, що якраз Європейську перспективу Україна має при всій критичних положеннях", - каже керівник інформаційного департаменту МЗС України Олег Волошин.

Шквал критики, та навіть можливий зрив підписання Угоди про асоціацію з ЄС, не заважає українській владі висувати вимоги Євросоюзу. Зокрема, Київ вимагає чіткої обіцянки бути прийнятим до союзу у майбутньому.

"Угода про асоціацію не надає гарантій, що ми потім будемо в Євросоюзі. Ми бачимо приклади кількох країн які десятки років після такої асоціації не можуть стати членами Євросоюзу", - заявив віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко.

Угода про асоціацію не надає гарантій, що ми потім будемо в Євросоюзі

У 2008-му початок переговорів щодо Угоди про асоціацію України з Євросоюзом ініціювала Франція. Нині, саме там погоджуються з українськими експертами і натякають: саме політична частина угоди під питанням.

"Ми повинні бути впевнені, що країни - кандидати на членство в ЄС, дотримуються наших правил демократії та права. Україні необхідне незалежне та компетентне судочинство. Якщо його немає, інтеграція буде ускладнена. Це може гальмувати ратифікацію Угоди про асоціацію з боку Франції", - каже член конституційної ради Франції Жак Барро.

Зважаючи на останню резолюцію Європарламенту, захід ще готовий чекати змін на берегах Дніпра. Питання - як довго? Не надто переконливі обіцянки з вуст найвищого керівництва України загрожують втомою не лише від влади, а й від української держави загалом, - кажуть експерти.

"Певна доброзичливість і бажання нас прийняти була. На сьогоднішній день це потрошки втрачається і тому ця гра в шантаж може привести до того, що Європа просто махне на нас рукою", - вважає заступник глави комітету ВР з міжнародних справ Тарас Чорновіл.

Наразі українського президента все ще чекають у Брюсселі. Зустріч з керівництвом Євросоюзу може відбутися до запланованого на грудень 2011 року Саміту Україна-ЄС. Таким чином захід сподівається відновити конструктивний діалог і прибрати складнощі на шляху до підписання Угоди про асоціацію. Справа лише за готовністю Банкової прислухатися до закликів Європи.