Деяких працівників росіяни вбили, – ректор університету в Ірпені обурений поведінкою викладачки

6 квітня 2023, 22:31
Читать новость на русском

У Державному податковому університеті в Ірпені спалахнув скандал. Любов Воробйова – викладачка філософії – відмовилася вести заняття українською мовою. Студенти написали скаргу. Адміністрація вищого навчального закладу оперативно відреагувала.

Наразі викладачку вже відсторонили від роботи. Поведінка Воробйової обурила її студентів та колег. 24 Канал поспілкувався з Дмитром Серебрянським – виконувачем обов'язків ректора університету. 

Зверніть увагу Новий мовний скандал в Одесі: у пекарні лунала російська музика та обслуговували мовою окупанта

Що Серебрянський каже про мовний скандал

Серебрянський зауважив, що ситуація – ганебна для всієї України Державного податкового університету. Цей навчальний заклад – найбільше у Київській області постраждав від російських окупантів. Центральний корпус – знищений вщент. Інші корпуси – понівечені. Серебрянський наголосив, що викладання у стінах понівеченого університету мовою загарбників і вбивць – прикрий і не сумісний зі здоровим глуздом факт.

Наразі університет відбудовують, та повертають до його стін студентське життя. 

Робимо все для комфорту викладача і студента, але такі інциденти, відверто, йдуть усупереч політиці матеріального і морального відновлення університету. Тому викладання дисциплін, офіційне спілкування в університеті російською мовою – неприпустимо і ганебно для кожного працівника та студента,
– заявив Серебрянський.

Чи надходили раніше скарги на викладачку Воробйову та мову її викладання?

Початок моєї каденції в Університеті розпочався 9 грудня 2022 року. За цей період скарги щодо викладання російською мовою від студентів періодично надходили, але без персоналізації, на рівні чуток.
29 березня цього року я спілкувався зі студентами в онлайн та офлайн форматі. Ми спілкувалися на різні теми, які хвилюють як адміністрацію університету так і студентів.

Зокрема, було питання щодо мови викладання, але без персоналізації. Моя чітка позиція як ректора, так адміністрації загалом – викладання має здійснюватися виключно українською мовою. За використання мови агресора у навчальному процесі будуть жорсткі та радикальні дії. Використання мови в побуті – це моральна позиція кожного індивідуально. Особисто у мене і у моєї сім'ї у всій адміністрації університету правило одне – виключно українська мова.

Враховуючи, що студенти не персоналізували викладачів, які викладають російською мовою, я запропонував всьому студентству спільно боротися з таким ганебним явищем, а саме, при наявності таких випадків – сигналізувати адміністрації офіційно для вжиття оперативних заходів.
Сьогодні студенти зі своєї сторони зробили все можливе за що я їм вдячний. Вони проявили свою громадську та патріотичну позицію – це дуже приємно та обнадійливо.

Реакція адміністрації була миттєвою – запущено службове розслідування за фактом використання мови агресора у навчальному процесі; відсторонено пані Воробйову від навчального процесу; заблоковано викладачу всі доступи до платформи онлайн навчання до закінчення службового розслідування. За результатами службового розслідування ми приймемо виважене рішення яке буде в рамках як юридичного, так і морального закону.
Якщо випадки викладання мовою агресора ще зафіксують в університеті, ми оперативно будемо ухвалювати кардинальні рішення у межах законодавства. Але, сподіваюся, таких випадків більше не буде в нашому незламному університеті.

Можливо, викладачка намагалася вийти на зв'язок з адміністрацією закладу? Перепрошувала за свою поведінкою?
Можливо, і були спроби комунікації. Особисто зі мною – ні.

Як ви гадаєте: цей випадок спонукає викладачів, які ще викладають мовою країни-терористки, перейти на українську?

Звичайно. Тут навіть не цей випадок має спонукати викладачів, а загалом те, що відбувається в Україні з лютого 2014 року. Це мало спонукати всіх українців переосмислити своє ставлення до української мови, як мови за яку поклали своє життя тисячі і тисячі українців.

Цей прикрий випадок – приклад того, що деякі люди не усвідомлюють ту ціну яку наша нація платить за можливість спілкування рідною мовою. Яку ще ціну нам потрібно заплатити, щоб нарешті усвідомити що є для нас своїм, а що чужим і ворожим?

З часом я думаю, що всі переосмислять свої позиції й щиро використовуватимуть українську мову не тільки виконуючи норми закону , а й моральні норми.

Для нас як для університету, який постраждав від збройної агресії Росії, викладачі якого були у російському полон, такий випадок є неприпустимим та ганебним.

Я сподіваюся, що вжиті заходи матимуть дуже швидкі результати.

Ви згадували, що викладачів університету захопили у полон. Чи можете розповісти детальніше?

Полон був у період окупації на початку березня 2022 року.

Тоді російські окупанти зайшли в Ірпінь та захопили один з корпусів університету. Там були викладачі. Декількох викладачів тримали декілька днів у полоні. Було щось на кшталт допитів. На щастя, ніхто не постраждав. Однак окремі працівники, на жаль, загинули від регулярних обстрілів.

Деталі скандалу

Інцидент стався 4 квітня. Воробйова проводила заняття російською мовою. Коли викладачку попросили перейти на українську, вона відмовилася та заявила, що вже 35 років викладає філософію мовою окупантів. Окрім того, викладачка заявила, що студентка, яку обурила російська, може не відвідувати лекції з філософії, якщо їй "ріже слух російська".

Наразі викладачку відсторонили від роботи. Окрім того, в університеті проведуть службове розслідування.