УКР РУС
22 жовтня 2018, 21:34
3

На чому одіозний Мартиненко цинічно заробляв мільйони: деталі гучної справи

За п'ять років після Майдану не посадили жодного із вбивць майданівців, не сидить досі і жоден корупціонер, яких обіцяла кинути за ґрати постмайданна влада. Першим може стати Микола Мартиненко. Його звинувачують у махінаціях із постачанням урану державному підприємству, а також в отриманні хабара від іноземної компанії в обмін на велике замовлення від державного підприємства "Енергоатом".

Все це за підрахунками слідства коштувало державі майже 700 мільйонів гривень. 22 жовтня йому почали читати обвинувальний акт.

Читайте також: Що це було. Експертка розповіла, куди пішли гроші у справі Мартиненка

"Це є найголовніший доказ про те, що справа проти Мартиненко у Швейцарії розслідується вона існує, це не є вигадками", – сказав народний депутат Сергій Лещенко.

Саме іноземні правоохоронці першими взялися за Миколу Мартиненка. За версією слідства він отримав хабара від компанії Skoda JS за те, що допоміг отримати велике замовлення від "Енергоатому" на обладнання для атомних електростанцій. Нардеп Мартиненко на той час очолював парламентський комітет палива та енергетики.


Микола Мартиненко

"З самого початку Мартиненко взагалі відкидав наявність будь-яких проблем, які насправді почались зі Швейцарії, тому що Швейцарія – перша країна, яка почала розслідувати його діяльність. У Швейцарії виявили, що на рахунки Мартиненка, які були відкриті у швейцарському банку на ім'я офшорної компанії, почали надходити великі суми грошей. І почалась перевірка, а потім слідство", – заявив Лещенко.

Швейцарські правоохоронці цією справою займалися ще з 2013 року, і скаржилися, що українські колеги їм лише заважають, хоча Україні ця оборудка завдала шкоди на понад 6 мільйонів євро. Врешті, Мартиненком зацікавилося НАБУ. І не лише у справі "Енергоатому".

Слідчі з'ясували, що фірма-"прокладка", яка пов'язана з колишнім нардепом, підписала контракт зі "Східним гірничо-збагачувальним комбінатом" на постачання урану. Хоча сама його не видобувала, а замовляла у Казахстані та продавала державному підприємству за завищеною ціною, що завдало збитків на понад 17 мільйонів доларів.

Він під слідством чотирьох європейських країн: це Швейцарія, це Чехія, Австрія, і четверта – це Україна,
– наголосив народний депутат Лещенко.

У відповідь на кримінальну справу нардеп під тиском склав мандат. Всі звинувачення, звісно ж, відкидав, мовляв, оббрехали. Затримали Мартиненка у квітні 2017 прямо у будівлі, де знаходиться офіс "Народного фронту". А саме його називали основним спонсором партії "Народний фронт." Тож не дивно, що підтримати арештанта на суд прийшла ледь не вся фракція та міністри за партійною квотою. На поруки однопартійців його і відпустили.


Сергій Лещенко

Під час судових розслідувань Мартиненко поводиться зухвало, наче відчуває свою безкарність. За словами детективів НАБУ, захисники екс-депутата погрожували і їм, і суддям, і прокурорам.

Коли в Україні розслідування дійшло до фінальної стадії, він почав використовувати різні технології дискредитації Антикорупційного бюро. Так само намагався у Швейцарії судитися з прокуратурою, намагаючись довести упередженість слідчого відносно нього,
– пояснив Лещенко.

Всього у справі Мартиненка проходить шестеро підозрюваних, ще чотирьох оголосили у розшук. Серед них – двоє громадян Австрії. Їм інкримінують три злочини: створення злочинного угруповання, легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом, і заволодіння чужим майном. Самому ж колишньому депутату загрожує до 12 років позбавлення волі, а тому він може стати першим із топ-політиків, кого відправлять за ґрати.