На шляху розвитку України лежить великий камінь, – соціолог

23 серпня 2016, 23:01
Читать новость на русском

Головною проблемою, яка чверть століття не дозволяє Україні набрати необхідного темпу економічного розвитку та провести справжні реформи, є корупція.

Таку думку сайту "24" висловила директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна, розповідаючи про основні досягнення і недоліки України за 25 років незалежності.

Україні таки вдалося побудувати державу. І це головний плюс. Адже 25 років тому Україні доводилося виконувати три задачі: побудова інститутів держави, ринкової економіки і демократії,
– зазначає соціолог.

За словами Бекешкіної, всі ці завдання Україна виконала по-різному. Так, вдалося побудувати державність і існування України не викликає сумнівів навіть у її ворогів. Що стосується розвитку ринкової економіки і демократії, то тут є проблеми.

"Побудова ринкової економіки – це був болісний процес. Крім того, не було ніякого досвіду. Результати неоднозначні. Ми побудували ринкову економіку, але вона олігархічно-монополістична. Це виклик. І економіка повинна бути перебудована, тому що тоді Україна не зможе рухатися далі. Це велика проблема", – переконана експерт.

Як зауважила Бекешкіна, перехід до демократичних процедур і стандартів у країні, де була раніше одна правляча партія, одна ідеологія марксизму-ленінізму і будь-які сумніви в правильності рішень партії і її ідеології вважалися криміналом, також відбувався непросто.

Нинішній режим класифікується, як гібридний. З одного боку, він поєднує демократичні складові – справді вільні змагальні вибори, наявність багатьох партій, в тому числі, і опозиційних. Це наявність сильної опозиції, свободи слова, принаймні, плюралізму тощо. З іншого боку, коли ми питаємо громадян, чи відчувають вони свою спроможність впливати на владу, більшість відповідає, що ні,
– зауважила вона.

Очевидно, переконана соціолог, перед нами стоїть задача розбудови справжньої багатопартійної системи. Бо нинішня відповідає типу економіки – вона теж лідерсько-олігархічна. Є певні фінансово-олігархічні групи, які створюють для себе партії, щоб прийти до влади і мати для себе преференції. Це не та багатопартійна система, яка виникла навіть у країнах Східної Європи.

Зараз цілком очевидно, що на шляху розвитку України лежить великий камінь – корупція. Якщо його прибрати, то держава може рухатися достатньо швидко і інтенсивно. Але цей камінь – люди, значна часина правлячої касти, і прибрати його дуже складно,
– підкреслює Бекешкіна.

Зокрема, зазначає вона, українці бачать пригоди електронного декларування, які дуже чітко показують, наскільки складною є боротьба нової і старої України. "Стара" дуже пручається. Проблема в тому, зауважує експерт, що, якщо ми цей камінь не приберемо з дороги, то Україну чекають важкі часи. Тим більше, що в нас є сусід, який так і чекає, коли трупи ворогів пропливуть повз нього.

"Україна не один раз була на такому зламі. Я оптиміст, і вважаю, що шклянка наполовину повна. Останні події виявили такий людський потенціал: людей натхненних, сильних, спроможних, які рухають нашу державу. Думаю, що ми зможемо. Тим більше, що в нас є союзники – демократичний світ, який підтримує нову Україну, і додає своє авторитетне слово і діло. Але буде важко", – наголошує Ірина Бекешкіна.

Читайте також: 2013 – рік, коли українці зробили вирішальний вибір