Сайт "24" розпочав проект до Дня Незалежності. 25 років самостійного шляху, 25 років досягнень і звершень. Чим запам’ятався кожен рік? Згадайте з нами – як це було!

Чому усе почалося?

З 2010 року президентом був Віктор Янукович. За цей час у країні широко використовувалися "донецькі методи": віджималися підприємства, повсюди були відкати і корупція. Попри це суспільство було надто інфантильне, щоб змінювати ситуацію. Здавалося, незадоволених багато, але ніхто не хоче нічого міняти.

Як показували дані соціологічних опитувань, суспільство було байдуже і в 2013 році. Однак рішення Януковича та Миколи Азарова, який та той час займав посаду прем’єра, призупинити підписання Угоди про асоціацію з ЄС, викликало у суспільстві непрогнозований резонанс.

Як виник Євромайдан

Ввечері 21 листопада громадські активісти та журналісти вирішили зібратися у Києві з протестами через зрив підписання важливого документу з Євросоюзом, до якого Україна йшла чи не з 1991 року. Протестувальники вийшли й в інших містах, кілька людей зібралося навіть у Донецьку та Луганську.

До 30 листопада прихильників Євромайдану було чимало. Але після нічного силового розгону мітингу у Києві, учасниками якого були здебільшого беззахисні студенти, суспільство буквально вибухнуло.

Саме цей необдуманий жорстокий крок тодішньої влади призвів до того, що мирні протести переросли у силове протистояння з жертвами… Вже 1 грудня люди зібралися на Всеукраїнське віче, за офіційними даними, зібралося близько півмільйона протестувальників.

Хід подій

Цього ж дня мітингувальники захопили приміщення КМДА. Неоднозначні події відбувалися під Адміністрацією Президента. Тут молоді люди кидали у міліцію фаєри і бруківку, також намагалися прорвати оборону ескалатором. Імовірно, ці радикальні дії були провокацією зі сторони влади.

8 грудня на Майдані зібрався "Марш мільйона". Після офіційної частини протестувальники на вулицях урядового кварталу збудували кілька блокпостів і барикад. Надвечір скинули пам’ятник Леніну на Бесарабці.

До 4 години ранку 10 грудня спецпризначенці знищили усі барикади, збудовані в урядовому кварталі. А в ніч на 11 грудня вони спробували напасти на Майдан. 29 грудня відбувся автопробіг до Межигір'я.

Читайте також: 2012 – рік футбольного Євро, коли про Україну говорили усі

Чому важливий саме початок?

Попереду були ще репресивні закони 16 січня, перші викрадення і вбивства, "криваве Водохреще", розстріл Небесної сотні, втеча Януковича і захоплення Межигір’я… І врешті перемога. Але це все вже було у 2014.

2013 ж ознаменувався саме тим світлим прагненням українців змінити своє життя, жити гідно і по-європейськи. Протести у 2013 були без жертв, хоча й з кров’ю... Ці останні півтора місяці 2013 року довели, що українці готові проміняти комфорт на ідею, гроші на надію, байдужість на справедливість.

Редакція "24" вітає усіх з прийдешнім Днем Незалежності!