Для виявлення можливих фактів насилля: навчальні заклади, де живуть діти, перевірять

29 вересня 2024, 15:27
Читать новость на русском

Національна соціальна сервісна служба України проведе перевірки в усіх закладах, де цілодобово мешкають діти. Мета – виявлення можливих фактів насильства щодо них або порушення інших прав.

Про це повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович у фейсбуці. Посадовиця наголосила, що всі діти мають навчатися і зростати в безпечному середовищі.

Що цьому передувало Сексуальне насильство в одному з інтернатів Львівщини: керівника відсторонили від роботи

У всіх закладах, де цілодобово мешкають діти, проведуть перевірки

Очільниця Мінсоцполітики наголосила, повідомлення про можливі факти насильства, яке відбулося в одній зі спеціальних шкіл на Львівщині, шокує. Необхідно встановити всі обставини й притягнути до відповідальності усіх винуватих. Посадовиця подякувала Офісу Омбудсмана й Нацсоцслужбі, що оперативно зреагували на сигнал.

Усі діти мають навчатися і зростати в безпечному просторі. У зв'язку з тим, я доручила Нацсоцслужбі провести перевірки в усіх таких закладах, де цілодобово живуть діти, з метою виявлення можливих фактів насильства щодо них чи порушення інших прав,
– заявила Оксана Жолнович.

Додала, що для цього служба розробила спеціальний опитувальник, аби в екологічний спосіб виявляти такі порушення, не травмуючи почуття дітей.

Міністерка наголосила, найкраще, щоб всі діти в Україні, навіть якщо вони мають особливі освітні потреби, змогли навчатися найближче до своїх домівок і щовечора повертатися додому.

Водночас зазначила, що, на жаль, наразі таких дітей змушені відправляти в спецшколи, яких є лише декілька в області. Посадовиця зауважила, зрозуміло, що до них неможливо добиратися щодня. Тож потрібні не окремі заклади, а класи в загальних школах. Тоді, батьки зможуть вибрати навчальний заклад поруч з домом.

Саме тому, я закликаю збільшувати кількість сімейних форм виховання в громадах та розвивати інклюзивні класи й спеціальні класи в загальних школах, щоб за освітньою послугою не треба було звертатися далеко від дому, і щоб вона не надавалася з необхідністю проживати весь час в школі,
– зазначила Оксана Жолнович.

Додала, що саме тоді це будуть системні зміни, які могли б виправити проблему в усіх закладах і забезпечити нормальне виховання та розвиток усіх дітей.

Дивіться також Насилля над дітьми в одному з центрів Львівщини: поліція почала перевірку

Насилля над дітьми на Львівщині 

  • Напередодні, 28 вересня, Уповноважений з прав людини заявив, що отримав відомості щодо можливого здійснення фізичного, психологічного й сексуального насилля щодо дітей директором навчально-реабілітаційного закладу на Львівщині. Терміново провели моніторинговий візит. 
  • Дмитро Лубінець розповів, що  цей заклад розміщує найвразливіші категорії дітей. Зокрема, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та дітей з особливими освітніми потребами.
  • Офіс Омбудсмана зафіксував свідчення дітей про те, що директор закладу здійснював дії сексуального характеру стосовно дівчат-вихованок закладу, публічно принижував, а також погрожував побиттям і поміщенням до психіатричної лікарні за "погану поведінку" чи порушення розпорядку дня.
  • "Діти скаржились, що їм систематично говорили: "Ти нікому не потрібен/-а", "Твої батьки алкаші", "Ти хворий/-а", "З тебе нічого доброго не вийде". Ставлення працівників на чолі з директором до дітей як до "хворих", недієздатних — "у них діагноз, вони неадекватні", що унеможливлювало їх подальший розвиток  та реабілітацію", – розповів Уповноважений.
  • Наголосив, шокувало те, що впродовж року діти й інші особи в їх інтересах зверталися з заявами до поліції, місцевої служби у справах дітей і департаменту освіти, проте не отримали жодного реагування. Ба більше, за кожну скаргу на умови утримання чи поведінку працівників закладу отримували побиття палицями та приниження.
  • Омбудсман розповів, що представників поліції й органи прокуратури викликали на місце й змусили почати документувати факти порушення. За наслідками реагування — відкрито кримінальне провадження, зокрема, за частиною 3 статті 153 Кримінального кодексу "Сексуальне насильство щодо неповнолітньої особи".
  • "Всі діти, які надавали свідчення, були переміщені із закладу та перебувають у безпеці", – зазначив Лубінець.
  • Уповноважений з прав людини наголосив, кожна дитина має бути почутою, а всі, хто здійснюють насильство над неповнолітніми, повинні бути покарані.