НАТО допоможе Україні ліквідувати могильник радіоактивних відходів
Україна та НАТО запустили проект із ліквідації могильника радіоактивних відходів "Цибулеве" у Кіровоградській області. Проект передбачає рекультивацію і відновлення території сховища.
Про це повідомив голова Державного агентства з управління зоною відчуження Віталій Петрук, пише "Інтерфакс".
Читайте також: Столтенберг натякнув, що не Росія вирішуватиме, чи вступати Україні в НАТО
Так, процес ліквідації могильника розділять на кілька етапів.
По-перше, будуть проведені радіаційне обстеження об'єкта, вивчення історичних даних про майданчик, радіологічні та екологічні дослідження. По-друге, буде підготовлено відповідне технологічне рішення, здійснено попередню обробку радіоактивних відходів, їхнє вилучення, кондиціювання, упаковку у відповідні контейнери і транспортування до місць поховання,
– розповів Петрук.
У 2016 році стартував перший пілотний проект із захоронення радіоактивних відходів. Тоді першим за ступенем небезпеки було визначено об'єкт "Вакуленчук" Державної прикордонної служби, що у Житомирській області. НАТО допомогло успішно його ліквідувати протягом 2016-2017 років.
Вартість проекту "Цибулеве" становить 1,5 мільйона євро, а реалізувати його планують за 18 місяців.
Проект дозволить реабілітувати територію, на якій нині зберігаються радіоактивні відходи. Окрім того, це дасть змогу усунути загрозу незаконного розповсюдження радіоактивних матеріалів за межі об'єкта та зменшити негативний вплив на навколишнє середовище і населення регіону.
Нагадаємо, Верховна Рада України підтримала законопроект щодо удосконалення законодавства з питань поводження з радіоактивними відходами. Цим законопроектом передбачається перехід України до стандартів поводження із радіоактивними відходами МАГАТЕ – сучасних міжнародних принципів безпеки.