УКР РУС
29 жовтня 2013, 22:42
5

Назад в СРСР: не вступиш у партію - не матимеш роботи

Членство в Партії регіонів де-факто стає обов'язковим для всіх працівників бюджетної сфери - від чиновників до двірників.


Вступати в партію змушують найбільш соціально незахищених

Депутат-опозиціонер Володимир Яворівський надіслав запит міністру внутрішніх справ та генеральному прокурору, у якому стверджує, що бюджетників вступати до Партії регіонів та сплачувати членські внески змушують.

"У мене на окрузі зобов'язують двірників і працівників, слюсарів і таке інше: розпишіться, будь ласка, про те, що ви будете підтримувати і що ви будете агітувати за Партію регіонів. Ставлять умови: якщо не вступиш, ми тебе звільнимо з роботи. Якщо не вступиш, ще найдемо якісь тобі, так би мовити, способи тебе покарати. Найбільш незахищені від цього явища, від цього тиску - звичайно це лікарі, вчителі і комунальники”, - розповів народний депутат від “Батьківщини” Володимир Яворівський.

Працівники соціальних служб стверджують, що підготовку до президентських виборів 2015 року партія влади почала ще влітку. Їх зобов'язали не лише вступити до Партії регіонів, а й вести передвиборчу агітацію.

Відомо, що працівники управлінь соціального захисту мусять збирати персональні дані та в анкетах зазначати ставлення до Партії регіонів. Втім, говорити про це відкрито люди не погоджуються.

Мешканці Одеської області стверджують, що членство в Партії регіонів купується за гроші.

"Примушують вступати в Регіони. Сказали: не будеш в Партії регіонів - твої діти не будуть мати роботу. Але я не можу вступити в цю партію, тому що там бандюки наші кодимські. Якщо я буду членом партії, мені дають гроші: 50 гривень, 200. Вони дивилися на людину: що вона може, на які гроші вона поведеться”, - розповіла жителька Одеської області Галина.

Чиновників шантажують кар'єрними проблемами

Примус членства в ПР не оминув і чиновників. Незгодним загрожує звільнення, або кар'єрні втрати. Наприклад, в квітні цього року секретар Керченської міської ради наказав збільшити показник членства у Партії регіонів серед працівників виконкому.

“Це так само стосується і керівників: головних лікарів, начмедів, директорів шкіл, завідувачів дитячих садочків, керівників комунальних підприємств. Ставиться питання до всіх керівників всіх ланок: або ви вступаєте до партії і отримуєте партійний квиток, або ви йдете з посади. Є десь біля двох десятків головних лікарів лікувальних установ міста Києва, яким пропонується добровільно піти на звільнення. Тому що вони відмовилися добровільно вступати до лав партії”, - повідомив депутат Київради, УДАРівець Олексій Давиденко.

Юрист Олексій Гончарук стверджує, що намагання загнати бюджетників у провладну партію містить ознаки злочину. І нагадує: примус до членства у будь-якій політичній партії порушує конституційне право на добровільну участь в об’єднаннях громадян. "Якщо тебе звільняють у зв'язку з тим, що ти не хочеш вставати в лави якоїсь політичної партії, можна сміливо намагатися притягнути таку особу до кримінальної відповідальності", - нагадує юрист.

“Що стосується таких хвиль прийому в партію - вони були і раніше. Вони були перед президентською кампанією 9-10 років. Вони були перед останньою парламентською кампанією. Це більше ілюзорне намагання того, що, якщо людина є членом партії, ми її контролюємо, контролюємо голоси її найближчого оточення, членів родини. Але це – ілюзія”, - вважає політтехнолог Тарас Березовець.

Регіонали звернулися до бізнесу по грошову підтримку

Київські підприємці скаржаться на наполегливі пропозиції партії влади пожертвувати гроші, зокрема, на підтримку учасників визволення Києва від фашистських загарбників у Другій світовій війні. Чи потрапляють кошти до ветеранів - не відомо.

Ділитися коштами на партійне замовлення бізнесу доводиться не вперше. Політтехнологи очікують, що з наближенням виборів таких пропозицій побільшає.

“Пропонувати якомусь бізнесу кудись жертвувати кошти - то нічого протизаконного в цьому немає. Якщо це супроводжується якимось тиском - ну то, звичайно, вимагання. Після того, як всі тремтять від жаху при згадуванні назви якоїсь політичної партії, а потім отримують такого листа, типу пропозицію, від якої неможливо відмовитися, то тут, звичайно, контекст інший. Якщо є натяк, якщо є елемент тиску, то це - злочин”, - розповів юрист Олексій Гончарук.

Партія регіонів чи не щороку звітує про збільшення кількості членів - сьогодні їх вже понад півтора мільйона. Яка частина з них припадає на бюджетників, які тремтять за свої робочі місця - у партії не уточнюють.