Спостерігачі склали "рейтинг" порушень на виборах

26 жовтня 2015, 20:44
Читать новость на русском

Незважаючи на схвальні відгуки європейців щодо місцевих виборів в Україні, українські спостерігачі зафіксували величезну кількість порушень під час голосування. Утім на загальний результат вони не впливають.

Бюлетені видавали без паспорта, фотографували їх та вкидали в урну пачками — такі найпоширеніші правопорушення зафіксували спостерігачі. У деяких регіонах дільниці відчинялися невчасно. А подекуди були спроби завадити підрахунку голосів.

Фіксувалися групові порушення, коли наприклад у Сумській області наші спостерігачі зафіксували відсутність 17 кабінок. У Вінниці також відсутність виборчих кабінок. Таким чином, виборці голосували на підвіконнях, на столах і не забезпечувалася саме таємниця голосування,
— розповів Керівник юридичного відділу Комітету виборців України Святослав Пікуль.

Через проблеми із друком бюлетенів не відбулися вибори у Маріуполі та Красноармійську на Донеччині. У Луганській області правом голосу не скористались у Сватовому. Експерти кажуть, що таким чином було порушено право громадян на місцеве самоврядування.

Декларованою причиною скасування виборів у деяких містах вільного Донбасу стали проблеми із бюлетенями. Утім фахівці стверджують: це не випадковість, а виборча технологія. І нею ефективно скористались політичні конкуренти.

Комітет виборців України пропонує на другий тур виборів усі без винятку округи забезпечити централізованим друком виборчих бюлетенів. Надзвичайно важливо, щоб жодних підстав думати, що бюлетені використовуються як виборча технологія, не було в очах громадськості,
— пояснив Генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель.

Загалом, спостерігачі нарахували майже півтори тисячі порушень. Лідирує столиця. У Міністерстві внутрішніх справ звітують: у Києві виявлено 1231 подібних випадків, Одесі — 403, Київській області — 413, Донецькій — 255, Запорізькій — 180.

Не обійшлося без курйозів. У Коломиї невикористані бюлетені рубали сокирою. На Сумщині спостерігачеві довелося утекти з дільниці через вікно. Його не випускали до туалету. Але чоловік не розгубився.

Інтернет заповнила купа фотографій із зіпсованими бюлетенями. Як видно із цієї "народної творчості", люди демонструють повну аполітичність і втому. Та справжню боротьбу прогнозують вже на другий тур виборів. 15 листопада обиратимуть міських голів. Найгарячішими точками можуть стати Дніпропетровськ, Ужгогород і Одеса.

Автор — Іванна Добросинець.

Дивіться також: Аналітик розповів про найпоширеніші порушення на місцевих виборах