Олександр Морозов: "Лотереї повинні виконувати соціальну функцію"
Олександр Морозов – український банкір і фінансист, працював на керівних посадах в банківській сфері, а саме Головою правління "Укргазбанк" (2009-2010), Головою правління ПАТ "Ощадбанк" (2005-2007), директором зовнішньоторговельної філії ПАТ "Промінвестбанк" (1993-1995).
У 2002-2005 роках Морозов став народним депутатом Верховної ради України IV скликання, був обраний від Блоку Віктора Ющенка "Наша Україна" (№ 50 у списку). Очолював підкомітет з питань небанківських фінансових інститутів Комітету Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності. Був фінансовим директором у виборчому штабі "Нашої України" на парламентських виборах-2002.
У серпні 2016 року став новим власником оператора державних лотерей "ПАТРІОТ".
У повідомленнях інформаційних агентств з'явилася інформація, що ви стали новим власником одного з операторів державних лотерей "Патріот". Чому досвідчений банкір, в минулому керівник найбільшого державного банку, раптом звернув увагу на лотереї?
- Мені, як банкіру, цікавий проект організації лотерей, так як він теж має на увазі залучення коштів населення, що вимагає певного рівня довіри та стабільності. Спірні і неоднозначні підходи до лотерей дозволили лише в середині 20 століття сформулювати поняття цього явища як централізованих та децентралізованих фондів держави, які використовуються з метою виконання його функцій, в першу чергу – соціальних. Правда, в нашій країні про основну – соціальної функції лотереї – успішно забули.
- За кордоном основний наголос робиться саме на соціальну спрямованість лотерей і їх значення, як джерела фінансування соціальних проектів держави.
- Для того, щоб показати ефективність залучення коштів для соціальних проектів, ми запускаємо Першу благодійну лотерею, кошти від якої будуть спрямовані на допомогу ветеранам АТО, їх сім'ям, людям, які постраждали від бойових дій, дітям, які потребують медичної допомоги. Розглядаємо також проекти в підтримку культури і спорту.
- Лотереї можуть виступити чинником, що об'єднує українців. Наприклад, Міністерство культури скаржиться, що немає коштів на проведення в Україні конкурсу "Євробачення". Хочу з вашою допомогою запросити Міністра культури і керівництво "Першого національного" організувати разом з нами лотерею "Євробачення-2017", мета якої – залучення коштів для проведення конкурсу.
У вересні 2015 року оператор "Патріот" був включений в список підприємств, які постраждали через антиросійські санкції. Згодом, керівництво компанії заперечувало наявність російського капіталу у власності оператора. Як все було насправді і у кого ви придбали цей актив?
- Дійсно, у вересні компанія потрапила до списку санкцій на підставі того, що нею володів нібито громадянин Росії. І хоча формально компанії, які володіли "Патріотом", мають європейське походження і рішення про включення оператора до списку санкцій було, строго кажучи, поспішним, попередній власник не став оскаржувати рішення української держави, зважив усі за і проти, і вирішив позбутися цього активу.
- Угода проходила в кілька етапів: спочатку була тривала підготовка і узгодження всіх умов, а також укладення угоди про основні умови угоди з грецьким бенефіціаром. Потім, протягом року, відбувалася поступова зміна операційного управління і, нарешті, остаточне виконання за угодою, з оформленням всіх акціонерних і бенефіціарних прав.
- До тих пір, поки тривали процедурні моменти, не було сенсу оголошувати про угоду. Після підписання всіх необхідних паперів і отримання дозволу Антимонопольного комітету України, ми офіційно оголосили про зміну власника.
Яка сума угоди?
- За умовами угоди я не маю права озвучувати суму угоди.
Чи вплинуло на суму угоди включення компанії "Патріот" до списку санкцій?
- Так, внесення "Патріот" в 2015 році до списку санкцій дозволило купити компанію за меншу вартість.
Як відчувала себе компанія в списку санкцій? Вам доведеться починати з нуля?
- Звичайно, будь-які обмеження з боку держави згубні для бізнесу, особливо такого чутливого, як лотереї. Через те, що санкціями передбачено блокування всіх розрахункових рахунків компанії, відсутня можливість заплатити податки, хоча вони справно нараховуються. Є кілька випадків, коли через санкції ми не можемо виплатити гравцям виграні ними кошти.
- Не можна сказати, що моя команда буде починати з нуля. Навіть за час переговорів про майбутню угоду, вдалося реалізувати ряд антикризових заходів і зупинити втрату позицій компанії на ринку. Нам вдалося запустити абсолютно новий продукт під брендом "Нова лотерея", є напрацювання щодо соціальних лотерей, про які я вже розповідав.
- Так як компанія знаходиться в списку санкцій, то її діяльність здійснюється через розповсюджувачів. Так, наприклад, ексклюзивним розповсюджувачем оператора державних лотерей "Патріот" в Україні нового продукту під брендом "Нова Лотерея" є компанія ТОВ "Нова лотерея".
- Сподіваюся, що після закінчення терміну дії санкцій компанія "Патріот" буде виключена зі списку. Всі умови для цього виконані.
Чи правда, що фракція БПП у Верховній Раді України ініціювала включення вашої кандидатури в список ради Національного банку України? У вас хороші стосунки з депутатами БПП? І чому вони передумали?
- З багатьма депутатами БПП і інших фракцій ми працювали в парламенті минулих скликань. З багатьма ми проходили складні виборчі кампанії – ще в 2002 році в кампанії блоку "Наша Україна", яку очолював як начальник штабу Петро Олексійович Порошенко, я був фінансовим директором.
- Пізніше, ті ж функції я виконував в 2007 році в київській кампанії Юрія Луценка.
- Я вдячний народним депутатам за довіру, яку вони висловили мені на фракції. На жаль, довіра найбільшої президентської фракції в парламенті розбилась об формальну інструкцію Національного банку, який, прикрившись нею, заблокував мою можливу участь в роботі ради НБУ.
- Використавши формальності і надумані приводи, НБУ засумнівався в моїй репутації. Так як вони не спромоглися привести виразні аргументи, я запропонував їм зробити це в суді, в який я звернувся з відповідним позовом. Суд став на мою сторону, про що є відповідне рішення.
Як вважаєте ви, банкір і в минулому народний депутат, чи достатньо врегульовано проведення національних лотерей на законодавчому рівні?
- Межі досконалості немає, але вважаю, що законодавча база в сфері національних лотерей повинна бути вдосконалена. У парламенті зареєстровано два законопроекти на цю тему. Один поданий Кабінетом міністрів, альтернативний йому – групою народних депутатів. І в одному, і в іншому законопроекті містяться цікаві та корисні норми. Тому потрібно створити робочу групу, яка привела б їх до спільного знаменника.
- Хочемо ми цього чи ні, але індустрія розваг, елементами якої є лотереї, буде розвиватися, оскільки це невід'ємна складова сучасного суспільства. Питання лише в тому, хто буде отримувати дохід від цього досить прибуткового бізнесу? Чорний ринок, який ігнорує всі регуляторні норми і наносить громадську шкоду? Або держава, яка забезпечить збалансоване і комплексне врегулювання?
Інтерв'ю публікується на правах реклами.