Опозиція намагалась весь тиждень блокувати роботу парламенту
Бютівці цього тижня блокували Раду і ставили ультиматуми провладній більшості. Вимагали припинити суд над Юлією Тимошенко у камері та вкотре декриміналізувати її статті.
Результат: жодних поступок з обох сторін. Лише кілька слів від голови фракції БЮТ-Батьківщина Івана Кириленка, який начебто погодився іти на компроміс із владою заради Тимошенко. Наступного дня лідером фракції БЮТ-Батьківщина вже став Андрій Кожем'якін.
"Андрій Анатолійович зосередиться на роботі в парламенті, а я більше зосереджусь на підготовці до виборів 2012", - оправдався народний депутат, БЮТ-Батьківщина Іван Кириленко.
"Це мій друг і ми з ним дружимо сім’ями і поза межами парламенту, я думаю, ця дружба тільки закріпиться після будь-яких подій", - сказав лідер фракції БЮТ-Батьківщина Андрій Кожем'якін.
БЮТ не буде підтримувати ПР за жодних обставин
Після кадрових перестановок новий лідер дав нову установку, підтримувати Партію регіонів за жодних обставин не будуть. Навіть, якщо ціною питання буде звільнення екс-прем'єра.
Поки БЮТівці розбиралися між собою, більшість підготувалася голосувати за закон про ринок землі. А під стіни парламенту прийшли мітингувати близько 300 аграріїв, які вимагали цього не робити. Бояться, що отримані паї змусять продати за безцінь.
За закон "Про ринок землі" проголосувало 245 депутатів
Попри активне намагання "біло-сердечних" перешкодити роботі парламенту, Партія регіонів взяла курс на плідну роботу. Понад 50 законопроектів щодня ухвалювалися за лічені хвилини. Закон про ринок землі, який зачепив за живе мільйони селян, поки що у першому читанні.
"Сумна історія, тому що БЮТ вчора блокував, захищаючи життя Тимошенко, життя Луценка і захищаючи принципи свободи людей, яких незаконно садять в тюрми. Сьогодні ПР заблокували, щоб прийняти закон про землю для того, щоб вирішити свої шкурні питання", - переконаний віце-спікер Верховної Ради Микола Томенко.
Перше читання завершилося з результатом 245-ть карток - "за". Депутати вирішили обмежити продаж землі в одні руки, не більше 100 гектарів. Для орендарів - не більше 6 тисяч гектарів одному господарю. Запрацювати все це має з 2013 року.
"Цим законопроектом ми продовжуємо мораторій на продаж землі ще на рік до 2013 року. Цим законопроектом ми відповіли на головне застереження українського народу щодо можливості купівлі української землі українськими громадянами, відповідно до цього законопроекту тільки громадяни України зможуть купувати українську землю", - стверджує народний депутат, Партія регіонів Григорій Калетнік.
Під час розгляду закону "Про ринок землі" БЮТу у залі не було
Блокувати трибуну, коли йдеться про Тимошенко бютівцям вдається, а от, коли голосують закон про землю, їх у залі нема, - обурюється нунсівець Анатолій Гриценко.
"Це не ринок, це просто базар, це крадіжка землі у обсязі 40,5 млн. гектарів, вартістю сотні мільярдів доларів. Ця земля прийде не для того, щоб підвищити рівень життя на селі, підвищити АПК, а піде на збагачення кільком відомим сім'ям, цього не можна допустити, але в залі нема опозиції", - скаржиться народний депутат, фракція НУ-НС Анатолій Гриценко.
У "біло-сердечних" свій стратегічний план. Всі надії, що до 2013 року в парламенті багато чого зміниться.
"Нова Верховна Рада, яка прийде в кінці наступного року, обов'язково цей закон відмінить, я не буду посилатися на авторство, хто це сказав, але підтверджую ці слова. Той документ, який сьогодні запропонований на розгляд депутатам, повинен в обов'язковому порядку бути або заветованим або відміненим", - вважає народний депутат, БЮТ-Батьківщина Іван Кириленко.
Експерти: закон - компроміс між агрохолдингами і фермерами
Експерти у законі не бачать підстав для паніки. Кажуть, це компроміс між великими агрохолдингами та дрібними фермерами.
"Великі агрохолдинги вони володіють кращими позиціями для отримання більшого фінансування, для кращих умов кредитування, це безспірно. Для фермерів, у яких не так багато землі, дуже важливим є об'єднання, для них дуже важливим стає кооперативний рух", - вважає генеральний директор "Украгроконсалт" Сергій Феофілов.
Втім, додають, у нинішній ситуації можна було б і не поспішати із продажем землі, а обмежитися лише врегулюванням орендних відносин. Адже за 20 років ухвалено понад тисячу нормативних актів щодо оренди землі, виконувати їх - нереально. Звідси всі проблеми.