"Випади на високих тонах": як пройшли перемовини з Польщею щодо розблокування кордону

3 квітня 2024, 20:43
Читать новость на русском

Станом на 3 квітня польські фермери продовжують обмежувати рух вантажівок у трьох пунктах пропуску "Дорогуськ – Ягодин", "Гребенне – Рава-Руська", "Долгобичув – Угринів".  У чергах досі стоять близько 1500 тисячі автомобілів. Уряди України та Польщі намагаються розв'язати проблему.

Діалог сторін не був легким. Коли компромісу майже вдалося досягнути, втрутився один з представників Польщі, звівши попередні старання нанівець. Детальніше про те, як минули перемовини 24 Каналу розповів Олег Хоменко – генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу".

Радимо переглянути Від Ізраїля до Лівану․ Як Росія розпродає мільйони тонн краденого українського зерна

"Все зійшло нанівець"

Наприкінці березня українська делегація на чолі з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем прибула до Варшави на консультації, де зустрілася із главою польського уряду Дональдом Туском. 

Делегації країн домовилися підписати угоди щодо спільного контролю пунктів пропуску. Водночас зустріч не була легкою.

Перспективи на сьогодні виглядають не дуже оптимістичними, але зрештою проводиться міжурядова та секторальна робота між асоціаціями, щоб досягнути компромісного рішення та максимально розблокувати товарообмін. Відбулися напружені, довготривалі переговори. Розмова була відвертою та серйозною, але, на мою думку, вона мала відбутися раніше,
– наголосив Олег Хоменко.

Сторони аргументовано пояснювати свої позиції, аналізували статистику та світові ціни на агропродукцію. Зрештою, представники польських асоціацій погоджувалися з українськими, розуміючи, у якій ситуації перебуває Україна. 

"В якийсь момент ми вже навіть дійшли до того, що маємо компроміс, ми це бачили та відчували. Заступник міністра аграрної політики Польщі Колодзейчак також це відчув, і тому дуже агресивно включився в дискусію. Він апелював до польських асоціацій, мовляв, на що вони погоджуються, адже українці "знову хочуть надурити поляків", – розповів Хоменко. 

Міхал Колодзейчас аргументував це тим, що українці нібито "ніколи не дотримуються домовленостей". Хоч не було зрозуміло, про що конкретно він говорив. Він хвилювався про те, що польський уряд скаже людям.

"Після таких "випадів" на високих тонах та претензій, звісно, польські асоціації залишили деструктивну частину цієї розмови і перейшли до таких же закликів, як і Колодзейчик. Далі все зійшло нанівець", – пояснив Хоменко.

Під час розмови сторонам вдалося досягнути компромісів щодо певних груп товарів. Зокрема, мовиться про мед, ягоди і соки, цукор. Зрештою, спільної конструктивної заяви, на жаль, не вдалося досягнути. Домовитися вдалося лише про подальшу комунікацію.

Поляки хочуть підтримати Україну

Деякі представники польських асоціацій навіть погодилися приїхати в Україну і продовжити діалог на території нашої держави. 

Є сподівання, що, можливо, перша зустріч була своєрідною можливістю трішки "випустити пару", виговоритись. Польські фермери змогли зробити свої претензії аргументованішими. Це може дати можливість спільного розв'язання цієї ситуації у подальших дискусіях,
– зазначив Хоменко. 

Не варто забувати, що поляки є партнерами України та щиро хочуть допомогти. Ситуація, у якій вони зараз опинилися, не пов'язана з українським експортом товарів. Здебільшого це про неможливість польських фермерів зараз генерувати ту кількість прибутку, щоб забезпечити себе та свої сім'ї.

Зустріч Шмигаля та Туска: що відомо

  • Вдень 28 березня разом з українською делегацією до Варшави прибув Денис Шмигаль. Їхня зустріч стосувалася не лише проблеми на польсько-українському кордоні, але й інших питань співпраці між двома державами. 
  • Варто зазначити, що Польща приєдналася до дипломатичної ініціативи щодо блокування імпорту білоруської та російської аграрної продукції. Прем'єр-міністр Польщі сподівається, що ЄС підтримає блокаду експорту. Водночас Дональд Туск наголосив, що разом з українською стороною вони шукають компроміс, який би задовольнив як польських, так і українських виробників.
  • Після перемовин Денис Шмигаль заявив, що українська сторона запропонувала свій план деблокади кордону. Він заявив, що всі його пункти уже виконуються і висловив сподівання, що невдовзі кордон розблокують повністю.