Однією з тем обговорення стала ситуація на українсько-польському кордоні. Зокрема, блокада кордону для українських вантажівок з боку польських фермерів.

До теми "В незвичайній формі": Польща анонсувала переговори з Україною щодо блокади на кордоні

Україна та Польща – стратегічні союзники

Прем'єр Денис Шмигаль підсумував свої перемовини із Туском. За його словами, було проговорено низку питань, які становлять взаємний інтерес у співпраці між країнами.

Україна та Польща стратегічні союзники. Маємо чітко розуміти, наскільки значущою є взаємопідтримка і потенціал нашого співробітництва,
– наголосив глава уряду.

Шмигаль підкреслив, що наразі обидві сторони мають усвідомлення і розуміння того, як відносини між країнами будуть розвиватися й надалі.

Урядовець зазначив, що Київ чекає відповіді від Польщі на запропоновані їм кроки.

Уже більша частина з них виконана. Очікуємо заборону Єврокомісією транзиту й експорту з росії та білорусі товарів, а також погодження нашої угоди про спільний контроль на пунктах пропуску,
– повідомив прем'єр.

Так, Польща приєдналася до дипломатичної ініціативи щодо блокування імпорту білоруської та російської аграрної продукції. Туск висловив сподівання, що ЄС підтримає блокаду експорту з країни – агресорки та її союзниці.

Окремо польський прем'єр наголосив, що вони разом із Шмигалем шукають рішення, які дадуть відчуття безпеки та задовольнятимуть інтереси як польських, так і українських виробників.

Туск підкреслив, що рішення, які шукають, необов'язково будуть влаштовувати усіх, однак вони повинні враховувати основні побажання українських та польських аграріїв.

Наразі відомо, що делегації країн домовилися про підписання угоди що спільного контролю пунктів пропуску.

Україна та Польща будуть спільно контролювати КПП на кордоні / Фото Денис Шмигаль

Які питання обговорили Туск і Шмигаль:

Зброя для України: сторони домовилися про створення спільних оборонних підприємств на території України й Польщі.

Питання кордонів: Україна запропонувала для вирішення блокади конкретні кроки.

Торгівля: Київ прагне продовження лібералізації торгівлі, зокрема, збереження можливості для українських виробників здійснювати поставки своєї продукції в ЄС без мит та тарифів.

Розвиток інфраструктури та відновлення: Україна надала свої пропозиції щодо, зокрема, будівництва автостради "Краківець – Львів – Броди – Рівне". Поляки готові долучитися до відбудови Харківщини.

Енергетика: Варшава допомагає Києву стабілізувати енергосистему шляхом імпорту в Україну електроенергії.

Європейська інтеграція України: Польща допоможе Україні, аби перша міжурядова конференція ЄС та України щодо переговорів про наш вступ до Євросоюзу відбулася вже в першій половині цього року.

Польський та український прем'єри підписали спільну заяву, у якій окреслили поточні двосторонні відносини та подальші плани.

Туск і Шмигаль зустрілися у Варшаві

Раніше очільник Кабінету Міністрів України Денис Шмигаль у своєму телеграм-каналі повідомив, що українська делегація вже розпочала візит до Польщі із зустрічі з прем'єр-міністром Дональдом Туском.

Скоординуємо наші питання перед спільним засіданням урядів. Говоритимемо про зброю для України, ситуацію на кордоні наших держав, розвиток торгівлі та інфраструктури,
– заявив він.

Голова українського уряду наголосив, що наша держава розраховує на прагматичний і конструктивний діалог та напрацювання дієвих рішень.

Шмигаль і Туск зустрілися у Варшаві / Фото з телеграм-каналу Дениса Шмигаля

До цього кореспонденти "Радіо Свобода" повідомили, що українська делегація вже прибула на міжурядові консультації у Варшаві.

На кадрах можна побачити прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, віцепрем'єр-міністерку з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірину Верещук, а також голову польського уряду Дональда Туска.

Українські й польські урядовці зустрілися у Варшаві / Відео "Радіо Свободи"

За даними журналістів, після церемонії вітання почнеться пленарна сесія українських та польських урядовців, а потім прем'єри вийдуть до журналістів на спільний брифінг.

Зустріч Шмигаля і Туска відбудеться у канцелярії прем’єр-міністра Польщі, де відбудуться консультації двох сторін.

У повідомленні польських ЗМІ стало відомо, що зустріч буде присвячена різним темам, зокрема, сільського господарства, польсько-українського кордону, спільного виробництва боєприпасів, енергетики і культури.

Голова канцелярії прем'єр-міністра Ян Грабець заявив, що переговори і зустрічі між польськими та українськими міністрами тривають з середи, зосереджуючись на "найбільш проблемних сферах".

Однак Грабець застеріг, що не варто очікувати якихось значних проривів, таких як укладення угоди про регулювання торгівлі сільськогосподарською продукцією між двома країнами.

Поляки не пропускають вантажівки з України на 2 КПП

  • Речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко зазначив, що польські фермери не випускають з України вантажівки на двох пунктах пропуску. Мовиться про КПП "Ягодин" та "Рава-Руська".
  • Демченко також наголосив, що на кордоні з Польщею блокуються напрямки "Угринів", "Ягодин", "Рава-Руська". За даними ДПСУ, на цих напрямках сукупно перебувають в черзі близько 500 вантажівок.
  • Варто зазначити, що останнім часом польські протестувальники то блокують, то розблоковують пункти пропуску на кордоні з Україною. Останні дані про ситуацію з блокуванням на українсько-польському кордоні – читайте у матеріалі.