Перший підкорювач Евересту залишив на вершині шоколад і паспорт
29 травня 1953 року новозеландець Едмунд Хілларі та непалець Тенцинг Норгей першими в історії людства зійшли на найвищу гору землі Еверест.
Спроби підкорити Джомолунгму почалися в 20-х роках минулого століття. Більше 50-ти експедицій у різний час відчайдушно намагалися піднятися на найвищу гору планети.
Більшість з них завершилася вкрай невдало для організаторів: учасники помирали на висоті від холоду, нестачі кисню чи інших причин.
Досі існує думка, що першим, кому дійсно вдалося підкорити Еверест, був ексцентричний британець Моріс Вілсон. Сталося це в 1934 році. Жодних реальних доказів сходження немає, адже Вілсон йшов один, без провідників, до того ж він не мав жодних альпіністських навичок чи спорядження.
Читайте також: Як журналісти змусили президента піти у відставку
Проте тіло Вілсона знайшли на висоті 7 тисяч метрів, і дехто вірить, що загинув він уже після того, як спустився з вершини.
Як би там не було, але 29 травня 1953 року підкорити Еверест шляхом величезного фізичного та душевного напруження вдалося Едмунду Хілларі та Тенцингу Норгею. На вершині підкорювачі Евересту провели усього 15-ть хвилин. Фотографій не було, оскільки шерпа не вмів користуватися фотоапаратом, а Хілларі не захотів фотографувати непальця.
На вершині Тенцинг залишив шоколадки, як жертву богам, а новозеландець — британський прапор. Сходження, до слова, приурочили до коронації молодої британської королеви Єлизавети ІІ. Через це обидва альпіністи одразу ж отримали лицарські титули з рук її величності.
Після Тенцинга та Хілларі на Еверест піднялися кілька сотень людей. З кожним роком сходження стає дедалі легшим завдяки вдосконаленню техніки та спецзасобів. Утім, на легку прогулянку розраховувати не варто адже гора підкоряється лише тим, хто сильний духом.